Feline enfeksiyöz peritonitis şüpheli kedilerde dinamik tiyol disülfid dengesi ve iskemi modifiye albumin (IMA) düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of dynamic thiol–disulfide balance and ischemia-modified albumin (IMA) levels in cats suspected of feline infectious peritonitis
  1. Tez No: 999289
  2. Yazar: MERVE DEMİRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Feline Enfeksiyöz Peritonitis Şüpheli Kedilerde Dinamik Tiyol Disülfid Dengesi ve İskemi Modifiye Albumin (IMA) Düzeylerinin Değerlendirilmesi Bu çalışma, Feline Enfeksiyöz Peritonitis (FIP) şüpheli kedilerde oksidatif stresin biyokimyasal göstergelerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. FIP, Feline Koronavirüs (FCoV) enfeksiyonunun mutasyon sonucu sistemik forma dönüşmesiyle gelişen, ölümcül seyirli bir hastalıktır. Çalışmada yaşları 6 ay ile 8 yıl arasında değişen toplam 60 kedi üç gruba ayrılmıştır: FIP tanılı ve A/G oranı <0,6 olan Grup 1 (n=20), FIP tanılı ve A/G oranı 0,6–0,8 olan Grup 2 (n=20) ve sağlıklı kontrol grubu (n=20). Serum örneklerinde tiyol-disülfit homeostazı (TDH) parametreleri ve iskemi modifiye albümin (IMA) düzeyleri spektrofotometrik olarak analiz edilmiştir. FIP'li kedilerde nativ ve total tiyol düzeylerinin anlamlı derecede azaldığı (p<0,001), disülfit/nativ tiyol oranının ise arttığı belirlenmiştir. Bu durum, FIP patogenezinde oksidatif stresin belirgin şekilde arttığını göstermektedir. IMA düzeyleri gruplar arasında anlamlı fark göstermemiştir (p>0,05). A/G oranı ile tiyol düzeyleri arasında pozitif yönde korelasyon (r≈0,57, p<0,001) saptanmış olup, A/G oranının hem inflamasyonun hem de redoks dengesinin bir göstergesi olabileceği belirlenmiştir. Sonuç olarak, tiyol-disülfit dengesindeki bozulma FIP'in şiddetiyle yakından ilişkilidir ve bu parametreler, hastalığın tanı, prognoz ve tedavi takibinde potansiyel biyobelirteçler olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Dynamic Thiol–Disulfide Balance and Ischemia-Modified Albumin (IMA) Levels in Cats Suspected of Feline Infectious Peritonitis This study aimed to evaluate the biochemical indicators of oxidative stress in cats with Feline Infectious Peritonitis (FIP). FIP is a fatal disease caused by mutations in Feline Coronavirus (FCoV) that lead to its systemic form. A total of 60 cats aged between 6 months and 8 years were divided into three groups: Group 1 (FIP, A/G ratio <0.6, n=20), Group 2 (FIP, A/G ratio 0.6–0.8, n=20), and a healthy control group (n=20). Serum samples were analyzed spectrophotometrically for thiol-disulfide homeostasis (TDH) parameters and ischemia-modified albumin (IMA) levels. Native and total thiol concentrations were significantly lower in FIP-positive cats (p<0.001), while the disulfide/native thiol ratio was markedly increased, indicating elevated oxidative stress. IMA levels did not differ significantly among groups (p>0.05). A positive correlation was observed between the A/G ratio and thiol levels (r≈0.57, p<0.001), suggesting that the A/G ratio reflects both inflammation and redox balance. In conclusion, disruption of thiol-disulfide equilibrium is closely associated with FIP severity, and these parameters may serve as potential biochemical biomarkers for diagnosis, prognosis, and treatment monitoring of the disease.