10. sınıf kimya dersi 'Asitler ve bazlar' konusunda tahmin-gözlem-açıklama (TGA) yönteminin öğrencilerin akademik başarı ve motivasyonlarına etkisi
The effect of the prediction-observation-explanation (POE) method on the students' academic achievement and motivation in the subject of 'Acids and bases' in the 10th grade chemistry course
  1. Tez No: 747936
  2. Yazar: ETHEM TOKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KILINÇ ALPAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada, 10. sınıf“Asitler ve Bazlar”konusunda Tahmin-Gözlem-Açıklama (TGA) yönteminin, akademik başarıya ve kimya dersine yönelik motivasyona etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Covid-19 pandemisinden dolayı uzaktan eğitim ile yapılmıştır. Araştırma 2020-2021 eğitim-öğretim yılında, İzmir ilinde, MEB'e bağlı bir Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, 10. sınıfta öğrenim gören öğrenciler arasından gönüllü olan toplam 60 öğrenci katılmıştır. Bu öğrencilerden oluşturulan iki şubeden biri deney grubu (n=30), diğeri ise kontrol grubu (n=30) olarak rastgele belirlenmiştir. Deney grubunda TGA yöntemi, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemi (öğretmen merkezli) uygulanmıştır. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Akademik başarı ile kimya dersine yönelik motivasyon nicel kısmı, TGA yöntemine ilişkin görüşler ise nitel kısmı oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi olarak“ön test - son test, kontrol gruplu yarı deneysel”araştırma yöntemi, nitel araştırma yöntemi olarak durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmada nicel veri toplama aracı olarak“Asit ve Bazlar Akademik Başarı Testi”(ABABT) ile“Kimya Motivasyon Ölçeği”(KMÖ), nitel veri toplama aracı olarak TGA yöntemine ilişkin yapılandırılmış“Görüşme Formu”(GF) ile“Çalışma Yaprakları”(ÇY) kullanılmıştır. Araştırmada nicel verilerin analizinde t-testi, yapılandırılmış GF'den elde edilen bulguların analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin asitler ve bazlar konusundaki akademik başarıları arasında, deney grubu lehine anlamlı farkın olduğu görülmüştür (p< .05). Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin kimya dersine yönelik motivasyonları arasında anlamlı bir farkın oluşmadığı görülmüştür (p> .05). Ancak grup içinde kimya dersine yönelik motivasyona bakıldığında, deney grubu lehine anlamlı bir farkın oluştuğu (p< .05); kontrol grubunda ise anlamlı bir farkın oluşmadığı (p> .05) belirlenmiştir. Bu nedenle, TGA yönteminin kimya dersine yönelik motivasyonu daha fazla arttırdığı söylenebilir. TGA yöntemiyle ilgili; öğrenmeyi kolaylaştırdığı, konunun akılda kalıcı ve zevkli olmasını sağladığı, ezberciliği engellediği, başarıyı arttırdığı, konuyu günlük hayatla ilişkilendirdiği, kimya dersini eğlenceli ve heyecanlı yaptığı, motivasyonu arttırdığı, pekiştirici, faydalı ve merak uyandırıcı olduğu, diğer derslerde de kullanılması gerektiği yönünde olumlu; ön bilgi eksikliğinden kaynaklı tahmin aşamasında zorlanıldığı şeklinde olumsuz görüşlerin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of the Prediction-Observation-Explanation (POE) method on 10th grade“Acids and Bases”on academic achievement and motivation toward chemistry course. The research was conducted with distance education due to the Covid-19 pandemic. The research was carried out in an Anatolian High School affiliated to the Ministry of National Education in the province of Izmir in the 2020-2021 academic year. A total of 60 volunteers from among the students studying in the 10th grade participated in the research. One of the two branches formed from these students was randomly determined as the experimental group (n=30) and the other as the control group (n=30). The POE method was used in the experimental group, and the traditional teaching method (teacher-centered) was used in the control group. A mixed research method was used in the research. Academic achievement and motivation for the chemistry course constitute the quantitative part, while the views on the POE method constitute the qualitative part. In the research,“pre-test - post-test, quasi-experimental research method with control group”was used as a quantitative research method, and a case study was used as a qualitative research method. In the research,“Acids and Bases Academic Achievement Test”(ABAAT) and“Chemistry Motivation Scale”(CMS) were used as quantitative data collection tools, and“Interview Form”(IF) was structured for the POE method and“Worksheets”(W) were used as a qualitative data collection tool. In the study, a t-test was used in the analysis of quantitative data, and content analysis was used in the analysis of the findings obtained from the structured IF. As a result of the research, it was observed that there was a significant difference in favor of the experimental group between the academic achievements of the students in the experimental and control groups on acids and bases (p< .05). It was observed that there was no significant difference between the motivation of the experimental and control group students towards the chemistry lesson (p> .05). However, when the motivation for the chemistry lesson was examined within the group, there was a significant difference in favor of the experimental group (p< .05); in the control group, there was no significant difference (p> .05). Therefore, it can be said that the POE method increases the motivation for the chemistry course more. Regarding the POE method; there are positive opinions that it facilitates learning, makes the subject memorable and enjoyable, prevents memorization, increases success, relates the subject to daily life, makes the chemistry lesson fun and exciting, increases motivation, is reinforcing, useful and intriguing, and should be used in other lessons; negatively, it was seen that there were opinions that it was difficult in the estimation phase due to the lack of prior knowledge.