Mısır (Zea mays L.)'ın çıkışı ve erken dönemde bitki gelişimi üzerine farklı ekim zamanlarının etkileri
Effects of different sowing times on emergence and early plant development of maize (Zea mays L.)
  1. Tez No: 999397
  2. Yazar: ZEYNEP GÖZDE OVALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÖZÜBENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Hatay ili Reyhanlı ekolojik koşullarında farklı ekim zamanlarının mısırın çıkış özellikleri ve erken dönem fide gelişimi üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada üç ticari mısır çeşidi kullanılmış ve beş farklı ekim zamanı (20 Şubat, 5 Mart, 20 Mart, 5 Nisan, 20 Nisan) karşılaştırılmıştır. Çıkış oranı, ortalama çıkış süresi, çıkış indeksi, V3 ve V6 dönemine ulaşma süresi, kuru madde miktarı, nispi büyüme hızı (NBH) ve günlük büyüme hızı (GBH) gibi parametreler değerlendirilmiştir. Sonuçlar, ekim zamanının mısırın çıkış ve erken dönem gelişiminde belirleyici bir faktör olduğunu göstermiştir. Şubat ayındaki erken ekimlerde düşük sıcaklıklar nedeniyle çıkış oranı ve çıkış indeksi düşmüş, çıkış süresi ise önemli ölçüde uzamıştır. Buna karşılık Nisan ayındaki ekimlerde çıkış oranları %99'a ulaşmış, gelişim daha hızlı ve düzenli gerçekleşmiştir. Çeşitler arasındaki farklılıklar da önemli bulunmuş; M14G44 ve P1921 çeşitleri özellikle erken ekimlerde yüksek performans göstermiş, DKC 6980 ise erken ekimlerde daha düşük çıkış oranı sergilemiştir. Ekim zamanı × çeşit etkileşiminin anlamlı olması, her çeşidin çevresel koşullara verdiği tepkinin farklılaştığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different sowing dates on the emergence characteristics and early seedling growth of maize (Zea mays L.) under the ecological conditions of Reyhanlı, Hatay. Three commercial maize hybrids were used, and five sowing dates (20 February, 5 March, 20 March, 5 April, and 20 April) were compared. Parameters such as emergence rate, mean emergence time, emergence index, the time required to reach the V3 and V6 growth stages, dry matter content, relative growth rate (RGR), and daily growth rate (DGR) were evaluated. The results showed that sowing date is a decisive factor affecting maize emergence and early seedling growth. In early sowings conducted in February, low temperatures caused a decrease in emergence rate and emergence index, while significantly prolonging the emergence time. In contrast, sowings performed in April achieved emergence rates up to 99%, and seedling development were faster and more uniform. Significant differences were also found among the varieties; M14G44 and P1921 performed better especially in early sowings, whereas DKC 6980 exhibited lower emergence rates in early sowings. The significant sowing date × variety interaction indicated that each hybrid responded differently to environmental conditions.