İklim değişikliğinin rosso, moritanya'daki çeltik tarımında sulama suyu ihtiyacına etkisinin değerlendirilmesi
Climate change impacts on irrigation water requirements for rice cultivation in rosso, mauritania
- Tez No: 999402
- Danışmanlar: PROF. YUSUF ERSOY YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Moritanya'nın Rosso bölgesinde çeltik tarımı için gerekli su miktarına iklim değişikliğinin etkisi incelemektir, Senegal Nehri Vadisi, gıda güvenliği için hayati öneme sahiptir, ancak Sahel'deki değişen hava ve iklim koşulları ürün yetiştirmeyi zorlaştırıyor. Rosso Bölgesinde çeltik (Oryza sativa L.) sulama suyu gereksinimleri (IRR) üzerindeki yaklaşan iklim değişikliğinin etkilerinin kapsamlı bir nicel değerlendirmesini sunmaktadır. İki radyasyon zorlama senaryosu (RCP 4.5 ve RCP 8.5) altında, 2020'den 2099'a kadar dört gelecek zaman diliminde ürün su dengesini simüle etmek için FAO CROPWAT 8.0 modelini ve Dünya Bankası İklim Değişikliği Bilgi Portalından alınan CMIP6 iklim projeksiyonlarını kullanmaktadır. Çalışma, Normal ve Karşı sezonlar ile farklı ekim tarihlerindeki su talebini analiz etmektedir. Artan hava sıcaklıkları ve yükselen bitki su tüketimi (ETc) nedeniyle, tüm senaryolarda sulama suyu ihtiyacının istikrarlı ve sürekli bir artış gösterdiğini ortaya koymaktadır. Sonuçlara göre RCP 4.5 yaklaşık %2-5, RCP 8.5 senaryosunda ise %12,4'e Artacağına göstermektedir, Karşı mevsimde yağışların su ihtiyacını karşılama kapasitesinin (yağış tamponu) azaldığı, normal mevsimin ise yağıştan bağımsız olduğu belirlenmiştir. Çalışma, su tasarrufu sağlamak ve termal stresi azaltmak için ekim tarihlerinin optimize edilmesini önermektedir Dolayısıyla en uygun tarihleri normal sezon için 5 Şubat, karşı sezon için ise 25 Ağustos olarak göstermektedir. Çalışma, Rosso'da çeltik tarımının hidrolojik olarak sürdürülebilir olmasına rağmen, üretimin“su maliyetinin”önemli ölçüde artmasının muhtemel olduğunu ortaya koymaktadır. Bölgesel su dengesini ve verimi sürdürülebilmek adına tarım politikalarının büyüme ve verime odaklı yöntemlere geçmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Senegale reaver is considered as the valley food of mauritania in this study we are examining the impacts of the climate changes of water requirement for rice cultivation It presents a comprehensive quantitative assessment of the impacts of impending climate change on irrigation water requirements (IRR) of rice (Oryza sativa L.) in the Rosso Region. It uses the FAO CROPWAT 8.0 model and CMIP6 climate projections from the World Bank Climate Change Information Portal to simulate crop water balance in four future time periods from 2020 to 2099 under two radiation forcing scenarios (RCP 4.5 and RCP 8.5). The study analyzes water demand during Normal and Counterseasons and at different planting dates. It reveals a steady and sustained increase in irrigation water requirements across all scenarios due to rising air temperatures and increasing plant water consumption (ETc). According to the results, RCP 4.5 shows an increase of approximately 2-5%, while in the RCP 8.5 scenario it increases to 12.4%. It was determined that the capacity of rainfall to meet water needs (rainfall buffer) decreases in the counterseason, while the normal season is independent of rainfall. The study suggests optimizing planting dates to conserve water and reduce thermal stress. Therefore, it indicates the most suitable dates as February 5th for the normal season and August 25th for the counterseason. The study reveals that although rice farming in Rosso is hydrologically sustainable, the“water cost”of production is likely to increase significantly. To maintain regional water balance and yield, agricultural policies need to shift towards growth and yield-oriented methods.