Aile katılımlı etkileşimli kitap okuma programı'nın ana dili Türkçe olmayan okul öncesi çocukların dil becerilerine etkisi
The effect of the parent-involved dialogic book reading program on the language skills of the preschoolers whose first language is not Turkish
  1. Tez No: 999405
  2. Yazar: FURKAN GEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURBANU PARPUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Göçmen çocukların topluma entegrasyonunda eğitim önemli bir rol oynamakta; ancak okul öncesi dönemde düşük okullaşma oranları ve dil bariyeri temel sorunlar arasında yer almaktadır. Bu çalışma, hazırlanan aile katılımlı etkileşimli kitap okuma programının ana dili Türkçe olmayan okul öncesi çocukların alıcı ve ifade edici dilde sözcük bilgisine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, ön test–son test kontrol gruplu yarı deneysel desenle tasarlanmış, Eskişehir'de öğrenim gören 60–72 aylık ana dili Türkçe olmayan sıralı iki dilli 14 çocukla (7 deney, 7 kontrol) yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak Genel Bilgi Formu, Peabody Resimli Kelime Testi, Alıcı ve İfade Edici Dile Yönelik Türkçe Hedef Sözcük Testleri kullanılmıştır. Program, toplam 10 oturum şeklinde uygulanmıştır. Sonuçlar, deney grubunun Alıcı Dil Sözcük Testi puanlarında kontrol grubuna göre anlamlı artış gösterdiğini ortaya koymuştur. Deney grubunda İfade Edici Dil Testi ve Peabody Testi ham puanlarına göre alıcı dil yaşlarında grup içi anlamlı gelişim gözlenmiş; ancak gruplar arası anlamlı fark bulunmamıştır. Sonuçlar, programın özellikle alıcı dilde etkili olduğunu, genel alıcı dil ve ifade edici dilde sözcük bilgisi için daha uzun süreli müdahaleye ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Education plays a key role in the social integration of immigrant children; however, low preschool enrollment rates and language barriers remain major challenges. This study examines the effect of a family-participatory interactive book reading program on the receptive and expressive vocabulary of 60–72-month-old bilingual preschool children whose native language is not Turkish. Designed as a quasi-experimental pre-test–posttest control group study, the research was conducted with 14 children (7 experimental, 7 control) in Eskişehir, using the General Information Form, the Peabody Picture Vocabulary Test, and the Turkish Target Vocabulary Tests for Receptive and Expressive Language. The 10-session program led to a significant increase in receptive vocabulary scores in the experimental group compared to the control group; although within-group improvements were observed in receptive language age and raw scores, no significant between-group differences were found for general receptive and expressive vocabulary, suggesting that longer-term intervention is needed.