Futbolda grassroots antrenörlerinin özerklik destekleyici antrenman yaklaşımına ilişkin görüşleri
The views of grassroots coaches on autonomy-supportive training approach in football
  1. Tez No: 999408
  2. Yazar: MEHMET ZOZİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de grassroots düzeyinde görev yapan futbol antrenörlerinin özerklik destekleyici antrenman yaklaşımına ilişkin görüşlerini ortaya koymak ve bu yaklaşımın uygulanabilirliğini, sınırlılıklarını ve potansiyel katkılarını derinlemesine incelemektir. Çalışmada nitel araştırma desenlerinden durum yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırma grubunu, amaçlı örnekleme yöntemleri kullanılarak seçilen ve en az bir yıllık grassroots deneyimine sahip 16 futbol antrenörü oluşturmaktadır. Veriler yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler yoluyla toplanmış; kayıtlar çözümlenmiş, kodlanmış ve betimsel analiz yöntemiyle yorumlanmıştır.Bulgular, antrenörlerin büyük çoğunluğunun“özerklik destekleyici yaklaşım”kavramıyla ilk kez araştırma sürecinde karşılaştığını, ancak uygulamada bu yaklaşımın bazı unsurlarını farkında olmadan ve çoğunlukla antrenmanların sonunda eğlence amaçlı etkinliklerde kullandıklarını göstermektedir. Antrenörlerin özerkliği çoğu zaman“çocuğu tamamen serbest bırakmak”olarak yanlış yorumladıkları görülmüştür. Buna bağlı olarak, yaklaşımın uygulanabilirliğinin çocukların“şımarabileceği”, antrenör otoritesinin zayıflayabileceği veya velilerin müdahaleleriyle süreçlerin sekteye uğrayabileceği inancıyla sınırlı bir çerçevede değerlendirildiği anlaşılmaktadır.Öte yandan antrenörler, doğru şekilde uygulandığında özerklik desteğinin çocukların bilişsel becerilerini, karar verme yetkinliklerini, problem çözme becerilerini, sorumluluk alma davranışlarını, özgüvenlerini ve sosyal uyumlarını geliştirebileceğini ifade etmişlerdir. Ayrıca antrenör-oyuncu ilişkisinde güçlenme, iletişimde açıklık ve takım içi etkileşimde artış gibi olumlu etkiler beklediklerini belirtmişlerdir. Ancak yaklaşımın sürdürülebilirliğinin yaş grubu özellikleri, tesis ve ekipman imkânları, antrenörün pedagojik bilgi düzeyi ve kulüp–veli baskıları gibi çoklu faktörlere bağlı olduğu görülmektedir.Sonuç olarak çalışma, grassroots futbol bağlamında özerklik destekleyici yaklaşımın hem yüksek potansiyel taşıdığını hem de yanlış anlamalar, yapısal kısıtlar ve kültürel normlar nedeniyle uygulamada önemli zorluklar barındırdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the views of grassroots-level football coaches in Turkey regarding autonomy-supportive coaching approaches and to thoroughly examine the applicability, limitations, and potential contributions of this approach. A case study approach, one of the qualitative research designs, was used in this study. The research group consists of 16 soccer coaches selected using purposive sampling methods who have at least one year of grassroots experience. Data were collected through semi-structured individual interviews; recordings were transcribed, coded, and interpreted using descriptive analysis methods. Findings indicate that the vast majority of coaches encountered the concept of the“autonomy-supportive approach”for the first time during the research process. However, in practice, they unconsciously employed some elements of this approach, mostly using them in recreational activities at the end of training sessions. It was observed that coaches often misinterpreted autonomy as“letting the child completely free.”Consequently, the applicability of the approach was evaluated within a limited framework based on the belief that children might“become spoiled,”the coach's authority might weaken, or the process might be disrupted by parental interventions. On the other hand, coaches stated that when properly applied, autonomy support can develop children's cognitive skills, decision-making abilities, problem-solving skills, responsibility-taking behaviors, self-confidence, and social adjustment. They also indicated that they expect positive effects such as strengthening the coach-player relationship, openness in communication, and increased team interaction. However, it is seen that the sustainability of the approach depends on multiple factors such as age group characteristics, facility and equipment capabilities, the coach's level of pedagogical knowledge, and club-parent pressures. In conclusion, the study reveals that the autonomy-supportive approach in the context of grassroots soccer has high potential but also faces significant challenges in practice due to misunderstandings, structural constraints, and cultural norms.