Kadın işyeri kültürü: Tahran'da yaşanan İranlı kadınlar üzerine bir araştırma
Women's workplace culture: A research on Iranian women living in Tehran
  1. Tez No: 999463
  2. Yazar: PARISA GHAEMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU SERT ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, algılanan cinsiyet ayrımcılığı boyutlarından kariyer gelişimine yönelik algılanan toplumsal engeller, yetersiz örgütsel destek ve cinsel tacizin, kadın çalışanların kariyeri bırakma niyeti üzerindeki etkisini incelemek ve bu ilişkilerde duygusal tükenmişliğin aracı rolünü test etmektir. Çalışma, kariyerden ayrılma eğilimini sadece bireysel tercihlerle değil, aynı zamanda toplumsal, örgütsel ve duygusal süreçlerle birlikte ele alan bütüncül bir model önermektedir. Araştırmanın örneklemini İran'da hizmet ve üretim sektörlerinde çalışan 314 kadın çalışan oluşturmaktadır. Veri analizi SPSS ve SmartPLS yazılımları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ön analizler ve betimsel istatistikler SPSS ile yürütülmüş, ölçüm modeli ve yapısal model ise kısmi en küçük kareler yol analizi yaklaşımı ile SmartPLS ortamında test edilmiştir. Bulgular, yetersiz örgütsel desteğin ve cinsel tacizin duygusal tükenmişlik ile pozitif olarak ilişkili olduğunu, algılanan toplumsal engellerin ise duygusal tükenmişlikle istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisinin olmadığını göstermektedir. Duygusal tükenmişlik kariyeri bırakma niyeti ile istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif olarak ilişkili olduğu bulunmuştur. Cinsel taciz, duygusal tükenmişlikten bağımsız olarak kariyeri bırakma niyetini ile pozitif olarak ilişkilidir. Buna karşılık, kariyer gelişimine yönelik algılanan toplumsal engellerin ve yetersiz örgütsel desteğin kariyeri bırakma niyeti ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki içerisinde olmadığı saptanmıştır. Aracılık analizleri, duygusal tükenmişliğin yetersiz örgütsel destek ile kariyeri bırakma niyeti arasındaki ilişkide ve cinsel taciz ile kariyeri bırakma niyeti arasındaki ilişkide anlamlı bir aracı rol oynadığını, ancak algılanan toplumsal engeller ile kariyeri bırakma niyeti arasındaki ilişkide aracı rolünün desteklenmediğini göstermiştir. Bu sonuçlar, cinsiyet temelli adaletsizlikler ve cinsel taciz deneyimleri nedeniyle artan duygusal tükenmişliğin, kadın çalışanların kariyerlerini bütünüyle bırakma eğilimlerinin temel mekanizmalarından biri olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, işyerinde cinsiyet eşitliği, tacizle mücadele ve kurumsal destek mekanizmalarının güçlendirilmesinin hem çalışanların psikolojik iyilik halinin korunması hem de nitelikli kadın işgücünün kariyerde kalıcılığının desteklenmesi açısından kritik olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of perceived gender discrimination dimensions (perceived societal barriers to career development, inadequate organizational support, and sexual harassment) on female employees' intention to quit their careers and to test the mediating role of emotional exhaustion in these relationships. The study proposes a holistic model that considers the intention to quit a career not only through individual preferences but also through social, organizational, and emotional processes. The study sample consists of 314 female employees working in the service and manufacturing sectors in Iran. Data analysis was conducted using SPSS and SmartPLS software. Preliminary analyses and descriptive statistics were conducted using SPSS, and the measurement model and structural model were tested using partial least squares path analysis in SmartPLS. The findings indicate that inadequate organizational support and sexual harassment are positively associated with emotional exhaustion, while perceived societal barriers are not statistically significantly associated with emotional exhaustion. Emotional exhaustion was found to be statistically significant and positively associated with intention to quit a career. Sexual harassment is positively associated with intention to quit a career, independent of emotional exhaustion. In contrast, perceived societal barriers to career development and inadequate organizational support were not found to have a statistically significant relationship with intention to quit. Mediation analyses indicated that emotional exhaustion played a significant mediating role in the relationship between inadequate organizational support and career abandonment intention, and in the relationship between sexual harassment and career abandonment intention. However, its mediating role was not supported in the relationship between perceived societal barriers and career abandonment intention. These results suggest that increased emotional exhaustion due to experiences of gender-based injustice and sexual harassment is one of the primary mechanisms contributing to women employees' tendency to leave their careers entirely. The findings demonstrate that gender equality, combating harassment, and strengthening institutional support mechanisms in the workplace are critical for both protecting employees' psychological well-being and supporting the career retention of qualified women.