The impact of gender discrimination perception among Iranian women on labor productivity
İranlı kadınlar arasında cinsiyet ayrımcılığı algısının işgücü verimliliği üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 999464
  2. Yazar: ZEINAB GOUDARZI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU SERT ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
İran'da kadınların iş gücüne katılımı, son yıllarda eğitim düzeylerindeki artışa rağmen, toplumsal ve kurumsal engeller nedeniyle hala ciddi sınırlamalarla karşı karşıyadır. Bu çalışmada, İranlı kadın çalışanların algıladığı toplumsal cinsiyet ayrımcılığının iş gücü verimliliği üzerindeki etkisi araştırılmış, özellikle duygusal tükenmişliğin aracılık rolü incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, toplumsal kariyer engelleri ve yetersiz kurumsal destek gibi iki temel ayrımcılık boyutunun duygusal tükenmişlik üzerinden işe bağlılık ve iş kazaları gibi verimlilik kayıplarına nasıl yol açtığını ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, İran'ın hizmet ve üretim sektörlerinde çalışan 241 kadın çalışandan anket yoluyla veri toplanmıştır. Nicel bir araştırma tasarımı benimsenmiş, veriler SmartPLS yazılımı ile analiz edilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçekler uluslararası geçerliliğe sahip ve daha önce Farsça'ya uyarlanmış versiyonlardır. Analiz sonuçlarına göre, hem toplumsal kariyer engelleri hem de kurumsal desteğin yetersizliği, kadın çalışanlarda anlamlı şekilde duygusal tükenmişliği artırmaktadır. Bu tükenmişlik, çalışanların işe gelip verimli çalışamaması ve iş kazaları yaşaması gibi iki temel verimlilik kaybı ile yakından ilişkilidir. Ayrıca duygusal tükenmişliğin bu ilişkilerde tam aracılık rolü oynadığı da istatistiksel olarak doğrulanmıştır. Araştırma, İran'da kadınların karşılaştığı yapısal ve kültürel ayrımcılığın sadece bireysel refahı değil, aynı zamanda kurumsal performansı da olumsuz etkilediğini ortaya koymaktadır. Örgütlerde cinsiyet duyarlı insan kaynakları politikaları geliştirilmesi, çalışan desteği programlarının yaygınlaştırılması ve psikososyal destek sistemlerinin kurulması önerilmektedir. Böylece hem kadınların iş yerindeki bağlılığı artacak, hem de üretkenlik, iş güvenliği ve çalışan memnuniyeti sağlanacaktır. Bu çalışma, gelişmekte olan ülkelerde toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin iş gücü performansı üzerindeki etkilerini araştıran literatüre önemli katkılar sunmakta ve özellikle İran gibi kültürel olarak muhafazakâr toplumlarda uygulanabilir çözüm önerileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
Despite the growing number of Iranian women achieving higher education, their participation in the labor market remains significantly limited due to persistent societal and organizational barriers. This study investigates the impact of perceived gender discrimination on labor productivity among Iranian women and explores the mediating role of emotional exhaustion in this relationship. The research particularly focuses on two primary dimensions of perceived discrimination: societal career barriers and inadequate organizational support, and how they contribute to productivity loss through psychological strain. To examine these dynamics, a quantitative study was conducted with 241 female employees working in Iran's service and manufacturing sectors. Data were collected via a structured questionnaire, and SmartPLS software was used for statistical analysis. The measurement instruments employed in the study were adapted from internationally validated scales and localized to suit the Iranian cultural and organizational context. The analysis revealed that both perceived societal barriers and lack of organizational support significantly increased emotional exhaustion among female employees. In turn, emotional exhaustion was found to be strongly associated with two critical indicators of lost labor productivity: presenteeism (working while mentally disengaged) and workplace incidents (errors, accidents, and conflicts). Mediation analysis confirmed that emotional exhaustion fully mediated the relationship between gender discrimination and productivity decline. These findings demonstrate that gender inequality in Iran not only undermines women's psychological well-being but also negatively affects organizational performance. The study highlights the need for gender-sensitive human resource practices, institutionalized employee support mechanisms, and workplace policies that address emotional health. Creating inclusive and supportive work environments can help reduce burnout, improve productivity, and foster equitable career development for women. This research provides valuable insights into the psychological and economic consequences of gender discrimination in developing countries and offers practical strategies for organizational reform in culturally conservative contexts like Iran.