Hizmet düzeylerinin yaya hareketliliği ve güvenliği bakımından incelenmesi: Esenyurt Bağlarçeşme caddesi örneği
Examination of service levels in terms of pedestrian mobility and safety: The case of Esenyurt Bağlarçeşme street
  1. Tez No: 999468
  2. Yazar: BİLGİ ADLİĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YURDABAL APAK, PROF. DR. YETİŞ ŞAZİ MURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Kent içi ulaşımda yaya hareketliliği ve güvenliği, sürdürülebilir ulaşım politikalarının temel bileşenlerinden biridir. Ancak özellikle yoğun nüfuslu bölgelerde kaldırım hizmet düzeylerinin yetersizliği, erişilebilirlik ve konfor sorunlarını beraberinde getirmektedir. Bu durum, yaya altyapısının sistematik olarak değerlendirilmesini ve iyileştirilmesini gerekli kılmaktadır. Bu çalışma, İstanbul ili Esenyurt ilçesi Bağlarçeşme Caddesi örneğinde kaldırım hizmet düzeylerinin yaya hareketliliği ve güvenliği açısından analiz edilmesini amaçlamaktadır. Metodoloji kapsamında, ulusal ve uluslararası yaya altyapı standartları karşılaştırmalı olarak incelenmiş; bölgeye ait istatistikî veriler değerlendirilmiştir. Kaldırım hizmet düzeylerinin belirlenmesinde uluslararası geçerliliğe sahip Pedestrian Comfort Guidance for London (PCGL) ve Highway Capacity Manual (HCM, 2010) yöntemleri kullanılmıştır. Bu yöntemler doğrultusunda kaldırım segmentleri fiziksel ölçütler (genişlik, işgal durumu, bölge büyüklüğü vb.) üzerinden analiz edilmiş ve formülizasyon yoluyla hizmet düzeyleri hesaplanmıştır. Analiz sonuçları, bazı kaldırım alanlarının yaya hareketliliği açısından elverişli, bazılarının ise yetersiz olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle yüksek yoğunluklu bölgelerde fiziksel altyapı eksiklikleri hizmet düzeyini düşürmektedir. Çalışma, yaya altyapısının hizmet düzeyi temelli değerlendirilmesine katkı sunmakta; erişilebilirlik, güvenlik ve konfor ilkeleri doğrultusunda mikro ölçekte planlama ve düzenleme stratejileri geliştirilmesine ışık tutmaktadır. Böylece yerel yönetimlere, yaya dostu kent politikalarının uygulanmasında somut bir analitik çerçeve sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Pedestrian mobility and safety are fundamental components of sustainable urban transport policies. In densely populated areas, however, inadequate sidewalk service levels often lead to accessibility and comfort problems, highlighting the need for systematic evaluation and improvement of pedestrian infrastructure. This study aims to analyze sidewalk service levels in terms of pedestrian mobility and safety, focusing on Bağlarçeşme Street in Esenyurt District, Istanbul. The methodology involves a comparative review of national and international pedestrian infrastructure standards, supported by statistical data from the study area. Sidewalk service levels were assessed using two internationally recognized methods: Pedestrian Comfort Guidance for London (PCGL) and the Highway Capacity Manual (HCM, 2010). Sidewalk segments were evaluated based on physical criteria (width, occupation, area size, etc.), and service levels were calculated through formula-based analysis. The results indicate that while certain sidewalk areas are suitable for pedestrian movement, others are insufficient, particularly in high-density zones where physical infrastructure deficiencies reduce service quality. This thesis contributes to service-level-based evaluation of pedestrian infrastructure and provides insights for micro-scale planning and design strategies guided by accessibility, safety, and comfort principles. It offers local authorities an analytical framework to implement pedestrian-friendly urban policies.