Critical digital pedagogy: Investigating the relationship between English language teachers' attitudes toward critical pedagogy and their techno-stress level
Eleştirel dijital pedagoji: İngilizce öğretmenlerinin eleştirel pedagoji tutumları ve tekno-stres düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 999535
  2. Yazar: GİZEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN OYA TANERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizce Öğretmenlerinin Eleştirel Pedagoji (EP)'ye yönelik tutumları ile tekno-stres düzeyleri (TS) arasındaki ilişkiyi Eleştirel Dijital Pedagoji çerçevesinde incelemektir. Çalışma ayrıca EP'nin TS üzerindeki yordayıcı etkilerini belirlemeyi de hedeflemektedir. Çalışmaya, Türkiye genelinde yaş grubu, cinsiyet, öğretim düzeyi, akademik derece, kurum türü ve teknolojik alışkanlıklar bakımından çeşitlilik gösteren 662 İngilizce öğretmeni katılmıştır. Veriler, iki farklı ölçek aracılığıyla çevrimiçi bir platformda (Google Formlar) toplanmıştır: Eleştirel Pedagoji İlkeleri Ölçeği ve Öğretmenlerin Tekno-stres Belirleme Ölçeği. Veriler SPSS 26 veri analiz programında, betimsel istatistikler, bağımsız örneklem T-testleri, tek yönlü ANOVA, Tukey's Post Hoc testleri, Pearson Korelasyon Katsayısı ve Çoklu Hiyerarşik Regresyon analizleri kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlara göre, EP Tutumlarının Eğitim Sistemi boyutu tekno-stres üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahipken (β = .206, p<.001), Okul İşlevleri boyutunun negatif ve anlamlı bir etkisi vardır (β = –.106, p = .007). Kurtuluş alt boyutu anlamlı bir ilişki göstermemiştir (p>.05). Sonuç olarak, bulgular dijital yeterlilik ve Okul İşlevlerinin yansıtıcı, dönüştürücü ve olumlu inançlarının tekno-stresi önemli ölçüde azalttığını, Eğitim Sistemlerinin sınırlamalarına veya uygulamalarına yönelik eleştirel farkındalığın ise İngilizce öğretmenleri arasında tekno-stres düzeylerini artırdığını ortaya koymuştur. Ancak R² değerlerinin nispeten düşük olduğu (%16,1 ve %21,3) ve dolayısıyla tekno-stres varyansının büyük bir kısmının açıklanamamış olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between in-service English Language Teachers' (ELT) attitudes toward the Critical Pedagogy(CP) and their level of techno-stress(TS) within the framework of Critical Digital Pedagogy. The study also seeks to determine the predictive effects of CP on TS.The participants consisted of 662 ELT teachers across various age groups, genders, teaching levels, academic degrees, institutions and technological habits in Turkiye. Data were collected via an online platform (Google Forms) through two different scales:The Critical Pedagogy Principles Scale and the Teachers' Techno-Stress Determination Scale. The data were analyzed using SPSS 26 through descriptive statistics, independent samples t-tests, one-way ANOVA, the Tukey's post hoc tests, the Pearson correlation coefficient, and the multiple hierarchical regression analyses. According to the results, the Education System dimension of CP attitudes had a positive and significant effecton techno-stress(β = .206, p<.001), while the School Functions dimension had a negative and significant effect (β = –.106, p = .007).The Liberation subdimension did not show a significant relationship (p>.05). The results revealed that digital competence, along with reflective, transformative, and positive beliefs about School Functions, significantly reduces techno-stress. Conversely, critical awareness of the limitations or implementations of Education Systems increases techno-stress levels among ELT teachers. However, it should be noted that the R² values were relatively low (16.1% and 21.3%), indicating that a large portion of techno-stress variance remains unexplained.