Yetişkin bireylerde otantiklik, geçmişi kabul ve umutsuzluk arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between authenticity, accepting the past, and hopelessness in adults
- Tez No: 999547
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHMEN ÇELİKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, yetişkin bireylerde otantiklik, geçmişi kabul etme ve umutsuzluk duygusu arasındaki ilişkileri ortaya koymak ve geçmişi kabul ile umutsuzluk arasındaki ilişkide otantikliğin düzenleyici rolünü incelemektir. Bu amaçla bu çalışma yaşları 18-65 arasında değişen (Ort=34.2, S=11.45) 162'si erkek ve 151'i kadın olmak üzere 313 katılımcı ile yürütülmüştür. Çalışma verileri Google formlar araçlığıyla toplanmıştır. Veri analizinde, frekans analizi, betimsel istatistikler, Pearson korelasyon analizi ile beraber düzenleyici değişken analizi yapılmıştır. Çalışma bulgulara göre otantiklik ile umutsuzluk arasında negatif yönde, otantiklik ile geçmişi kabul arasında pozitif yönde bir ilişki görülürken geçmişi kabul etme ile umutsuzluk arasında negatif yönde ilişki olduğu gözlenmiştir. Bunların yanı sıra otantikliğin geçmişi kabul etme ile umutsuzluk arasındaki ilişkide düzenleyici bir rol üstlendiği belirlenniştir. Bununla beraber bu düzenleyici rol otantiklik ortalamada, ortalamanın bir standart sapma altında ve üstünde olduğunda da anlamlıdır. Otantiklik, geçmişi kabul etme ile umutsuzluk arasındaki ilişkinin gücünü azaltmıştır. Otantiklik özellikle ortalamanın bir standart sapma üzerinde olduğunda geçmişi kabul etme ile umutsuzluk arasındaki ilişki belirgin şekilde azalmıştır. Ayrıca elde edilen bulgular ilgili yazın doğrultusunda tartışılmış ve bu bağlamda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to examine the relationships among authenticity, acceptance of the past, and hopelessness in adults, and to investigate the moderating role of authenticity in the relationship between acceptance of the past and hopelessness. For this purpose, the study was conducted with a total of 313 participants, consisting of 162 men and 151 women, aged between 18 and 65 years (M= 34.2, SD= 11.45). Data were collected using Google Forms. Data analyses included frequency analysis, descriptive statistics, Pearson correlation analysis, and moderation analysis. The findings revealed a negative relationship between authenticity and hopelessness, a positive relationship between authenticity and acceptance of the past, and a negative relationship between acceptance of the past and hopelessness. In addition, authenticity was found to have a moderating role in the relationship between acceptance of the past and hopelessness. This moderating effect was significant at the mean level of authenticity as well as at one standard deviation below and above the mean. Authenticity weakened the strength of the relationship between acceptance of the past and hopelessness. In particular, when authenticity was one standard deviation above the mean, the relationship between acceptance of the past and hopelessness was markedly reduced. Finally, the findings were discussed in line with the relevant literature, and suggestions were offered accordingly.