Yaşlandırmanın farklı materyaller ile üretilen laminate veneerlerin optik özelliklerine olan etkisi
The effect of aging on the optical properties of laminate veneers produced with different materials
- Tez No: 999560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE SAĞLAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Laminate veneer restorasyonlar, diş dokusunu koruyan minimal invaziv yaklaşımlar arasındadır ve estetik sonuçları nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Laminate veneerlerin uzun dönem başarısında renk uyumu önemli bir belirleyicidir. Bu tez çalışmasının amacı, farklı türteki seramik örneklerin, farklı renk ve türdeki rezin simanlarla simantasyonu sonrası yaşlandırma işlemini takiben ortaya çıkan renk ve translusensi değişimlerini incelemektir. Çalışmada, CAD-CAM bloklardan, 0.5 mm kalınlığında toplam 120 örnek elde edildi. Örnekler seramik türlerine göre üç gruba ayrıldı (n=40) ve farklı polimerizasyon tiplerine sahip rezin simanlarla simantasyon işlemi yapılmak üzere iki alt gruba ayrıldı (n=20). Örnekler rezin siman rengine göre iki alt gruba ayrıldı ve her alt gruptaki örnekler, yaşlandırma işlemi uygulanan ve uygulanmayan olmak üzere iki gruba ayrıldı (n=5). Örnekler başlangıçta, simantasyon ve yaşlandırma sonrasında spektrofotometre ile ölçüldü. UV yapay yaşlandırma işlemi 300 saat süreyle uygulanarak, renk ve translusensi değişim değerleri hesaplandı. Simantasyon sonrası renk değişimleri, her bir faktörde anlamlı farklılık gösterdi (p<0.05), translusensi değişim değerlerinde ise, seramik türü faktörü için istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmazken (p=0.890), siman türü ve siman rengi faktörleri için anlamlı farklılık gözlendi (p<0.05). Yaşlandırma sonrası renk değişiminde, her bir faktörde anlamlı farklılık bulundu (p<0.05). Yaşlandırma sonrası translusensi değişimi, seramik türü ve siman türü faktörleri için istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterirken (p<0.05), siman rengi bakımından anlamlı farklılık bulunmadı (p=0.097). Toplam renk değişimi, her bir faktörde istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdi (p<0.05). Toplam translusensi değişimi, seramik türü ve siman türü için istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermezken (p=0.233, p=0.669), siman rengi bakımından fark anlamlıdır (p<0.05).
Özet (Çeviri)
Laminate veneer restorations are among the minimally invasive approaches that preserve tooth structure and are frequently preferred due to their esthetic outcomes. Color matching is a critical determinant of the long-term success of laminate veneers. The aim of this thesis was to investigate the color and translucency changes that occur after aging following the cementation of different types of ceramic specimens with resin cements of different colors and types. In this study, a total of 120 specimens with a thickness of 0.5 mm were fabricated from CAD-CAM blocks. The specimens were divided into three groups according to ceramic type (n=40) and further subdivided into two subgroups (n=20) for cementation using resin cements with different polymerization types. The specimens were then divided into two subgroups according to resin cement color, and each subgroup was further divided into aged and non-aged groups (n = 5). The specimens were measured using a spectrophotometer at baseline, after cementation, and after aging. UV artificial aging was performed for 300 hours, and color and translucency change values were calculated.Color changes after cementation showed statistically significant differences for all factors (p<0.05). Regarding translucency change values, no statistically significant difference was found for the ceramic type factor (p=0.890), whereas significant differences were observed for cement type and cement color (p<0.05). After aging, color changes showed statistically significant differences for all factors (p<0.05). Translucency changes after aging demonstrated statistically significant differences for ceramic type and cement type (p<0.05), while no significant difference was observed for cement color (p=0.097). Total color change showed statistically significant differences for all factors (p<0.05). Total translucency change did not show statistically significant differences for ceramic type or cement type (p=0.233 and p=0.669), whereas a significant difference was observed for cement color (p<0.05).