Çok düşük doğum ağırlıklı preterm bebeklerde (<1500 gr) indirekt hiperbilirübinemi ile oksidatif stresle ilişkili preterm komplikasyonlar arasındaki ilişkinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
A retrospective evaluation of the relationship between indirect hyperbilirubinemia and oxidative stress–related preterm complications in very low birth weight preterm infants (<1500 g)
- Tez No: 999569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AKDUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Preterm doğum, neonatal morbidite ve mortalitenin başlıca nedenlerinden biri olup, özellikle çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerde oksidatif stres kaynaklı hasar daha belirgindir. Son yıllarda yapılan araştırmalar bilirubinin antioksidan ve sitoprotektif özelliklere sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmanın amacı, çok düşük doğum ağırlıklı preterm bebeklerde hiperbilirubineminin oksidatif stresle ilişkili başlıca preterm komplikasyonlarla (bronkopulmoner displazi [BPD], nekrotizan enterokolit [NEK], prematüre retinopatisi [ROP], patent duktus arteriozus [PDA], intraventriküler kanama [İVK], periventriküler lökomalazi [PVL]) olan ilişkisini retrospektif olarak incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma grubunu, Ocak 2023- Ocak 2025 arasında Ankara Etlik Şehir Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde izlenen, doğum ağırlığı ≤1500 gram ve gestasyonel yaşı 28–36 hafta arasında olan 122 hasta oluşturmaktadır. Bulgular: Hastaların ortalama gestasyonel yaşı 30,66±1,99 hafta, ortalama doğum ağırlığı 1240,75±201,24 g, ortalama ilk 48 saat serum total bilirubin (STB) düzeyi 7,12±2,34 mg/dL olarak saptandı. Çalışmada BPD insidansı %32,8, NEK %7,4, ROP %30,3, PDA %27, İVK %32,8 ve PVL %7,4 olarak belirlendi. Hastalar STB:6 mg/dL eşik değerine göre gruplara ayrıldığında yüksek bilirubin grubunda ROP oranı daha düşük bulunurken; 4 mg/dL eşik değerine göre yapılan sınıflamada yüksek bilirubin grubunda NEK ve periventriküler hemorajik infarkt oranı daha az bulundu. Gestasyonel yaşı 28–29 hafta olan hastalar STB 5 mg/dL eşik değerine göre ayrıldığında yüksek bilirubin grubunda NEK ve ROP oranı daha fazla bulundu. Gestasyonel yaşı 30 haftanın üzerinde olan hastalarda STB 6 mg/dL eşik değerine göre oluşturulan gruplamada yüksek bilirubin grubunda NEK oranı daha az bulundu. Sonuç: Çalışma yüksek bilirubin düzeylerinin bazı prematürite komplikasyonlarına karşı koruyucu bir etkisi olabileceğini düşündürmekle birlikte, koruyuculuğu gösteren net bir eşik değer belirlenememiştir. Bulgular bilirubinin oksidatif stres üzerindeki etkisinin daha karmaşık ve çok faktörlü olabileceğini göstermekte, oksidatif stresle ilişkili preterm komplikasyonlarını anlamaya yönelik daha kapsamlı ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Preterm birth is one of the leading causes of neonatal morbidity and mortality, with oxidative stress–related injury being particularly pronounced in very low birth weight infants. Recent studies have demonstrated that bilirubin possesses antioxidant and cytoprotective properties. This study aimed to retrospectively investigate the association between hyperbilirubinemia and major oxidative stress–related preterm complications (bronchopulmonary dysplasia [BPD], necrotizing enterocolitis [NEK], retinopathy of prematurity [ROP], patent ductus arteriosus [PDA], intraventricular hemorrhage [IVH], periventricular leukomalacia [PVL]) in very low birth weight preterm infants. Materials and Methods: The study cohort consisted of 122 infants monitored in the Neonatal Intensive Care Unit of Ankara Etlik City Hospital between January 2023 and January 2025, with birth weights ≤1500 g and gestational ages between 28 and 36 weeks. Results: The mean gestational age of the infants was 30.66 ± 1.99 weeks, the mean birth weight was 1240.75 ± 201.24 g, and the mean serum total bilirubin (STB) level within the first 48 hours was 7.12 ± 2,34 mg/dL. The incidences of complications were as follows: BPD 32.8%, NEC 7.4%, ROP 30.3%, PDA 27%, IVH 32.8%, and PVL 7.4%. When infants were stratified using an STB threshold of 6 mg/dL, the high bilirubin group had a lower incidence of ROP. Using a threshold of 4 mg/dL, the high bilirubin group demonstrated lower rates of NEC and periventricular hemorrhagic infarction. Among infants born at 28–29 weeks, those in the high bilirubin group (≥5 mg/dL) had higher rates of NEC and ROP. Conversely, in infants ≥30 weeks, the high bilirubin group (≥6 mg/dL) showed lower NEC incidence. Conclusion: Findings suggest that higher bilirubin levels may exert a protective effect against certain prematurity-related complications, no definitive threshold indicating such protection could be established. These results imply that the influence of bilirubin on oxidative stress is complex and multifactorial. Further comprehensive, prospective, and multicenter studies are warranted to better elucidate the role of bilirubin in oxidative stress–related preterm morbidities.