Üniversite öğrencilerinde bağlanma stilleri ile teknoloji bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesinde duygusal yalnızlığın aracı rolü
The mediating role of emotional loneliness in examining the relationship between attachment styles and technology addiction among university students
- Tez No: 999621
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMETTİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Üniversite öğrencilerinde dijital teknoloji kullanımının artışı, teknoloji bağımlılığı ile ilişkili bir durum olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinde bağlanma stilleri ile teknoloji bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu ilişkide duygusal yalnızlığın üstlendiği aracı rolün incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubu, 18-25 yaş aralığında Türkiye'de farklı üniversitelerde öğrenim görmekte olan 400 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada, Demografik Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II, Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği ve Yetişkinler İçin Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği– Kısa Form (SELSA-S) kullanılmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 27.0 programı kullanılarak analiz edilmiş, değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile incelenmiş, bağlanma stillerinin teknoloji bağımlılığını yordama gücü regresyon analizleri ile test edilmiştir. Duygusal yalnızlığın aracı rolü ise Hayes (2013) tarafından geliştirilen PROCESS Makro (Model 4) kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, kaçınmacı ve kaygılı bağlanma stilleri ile teknoloji bağımlılığı arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Ayrıca duygusal yalnızlığın, bağlanma stilleri ile teknoloji bağımlılığı arasındaki ilişkide kısmi aracı rol üstlendiği saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar, üniversite öğrencilerinde teknoloji bağımlılığının bağlanma stilleri ve duygusal yalnızlık değişkenleriyle ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The increase in digital technology in university countries is considered a situation that enables technological change to progress. This study examines the relationship between connectivity systems and technological tension in universities, and investigates the mediating role of emotional loneliness in this relationship. The study group consisted of 400 university students aged 18-25 who could be studying at different universities in Türkiye. The Demographic Information Form, Experiences in Close Relationships Inventory II, Technology Addiction Scale, and Social and Emotional Loneliness Scale for Adults – Short Form (SELSA-S) were used in the research. The data were analyzed using IBM SPSS 27.0, distributions between variables were examined using Pearson distribution analysis, and the predictive power of the combined variables on technological capacity was tested using regression analysis. The mediating role of emotional loneliness was analyzed using the detailed PROCESS Macro (Model 4) by Hayes (2013). The findings showed significant connections between connectivity and technology through avoidant and anxious connections. Furthermore, emotional loneliness plays a role in the relationship between connectivity and technological connectivity, with the role of the medium being significant. The results reveal that technological capacity in universities is presented alongside connectivity capacity and emotional loneliness variables.