Roscoe Pound'da hukukun bir toplumsal kontrol aracı olarak işlevi
The function of law as a tool of social control in Roscoe Pound
- Tez No: 999664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sosyoloji, Felsefe, Law, Sociology, Philosophy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Toplumsal kontrol, insanın medenileşme serüveni boyunca, toplum üzerinde uygulanan politikaların en büyük amaçlarından biri olmuştur. Kavramın salt bir amaçtan“arzulanan ideal bir düzene geçebilmek için araca dönüşmesi”ise siyasi rejimlerin demokratikleşme süreciyle gerçekleşmiştir. Tarih boyunca toplumsal kontrolün sağlanmasında görev alan çeşitli toplum mekanizmaları ortaya çıkmıştır ancak felsefi ve sosyolojik paradigmaların değişmesiyle bu mekanizmaların birçoğu işlevini yitirmiştir. Tarihsel sürece bakıldığında ise toplumun tüm değişen dinamiklerine direnerek işlevini artan bir ivmeyle devam ettiren tek kontrol kurumunun hukuk olduğu görülmektedir. Bu çalışmada 20. yüzyılın önemli hukukçularından Nathan Roscoe Pound'un toplumsal kontrol anlayışı ele alınmıştır. Kurucusu olduğu sosyolojik hukuk felsefesi perspektifinde toplumsal kontrolün nasıl yaratıldığı ve işlediği incelenmiş, hukukun bu konseptteki konumu tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde ana hatlarıyla toplumsal kontrol kavramının oluşum süreci, literatürdeki tartışmalar ve sunulan alternatifler aktarılmış, ikinci bölümde Roscoe Pound'un hayatı ve hukuk anlayışı kapsamlı bir şekilde incelenmiş, üçüncü bölümde ise Pound'un toplumsal kontrol kavramı hakkındaki görüşlerinin bulunduğu“Hukuk Aracılığıyla Toplumsal Kontrol”kitabı ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Social control has been one of the primary goals of policies implemented on society throughout humanity's civilization journey. The transformation of the concept from a mere goal to“a tool for achieving a desired ideal order”occurred with the democratization of political regimes. Throughout history, various social mechanisms have emerged to ensure social control, but with the shifting philosophical and sociological paradigms, many of these mechanisms have lost their function. Historically, however, law is the only institution that has resisted all the changing dynamics of society and continued to function with increasing momentum. This study examines the understanding of social control by Nathan Roscoe Pound, one of the most important 20th-century jurists. From the perspective of the sociological jurisprudence he founded, we examine how social control is created and operates, and attempt to determine the position of law within this concept. The first part of the study outlines the formation of the concept of social control, the debates in the literature, and the proposed alternatives. The second part comprehensively examines Roscoe Pound's life and understanding of law. The third part provides a detailed examination of Pound's book,“Social Control Through Law”, which contains his views on the concept of social control.