Gastroprotektif ajan kullanım sıklığı ve yan etki değerlendirilmesi
Prevalence of drugs for acid-related disorders usage and side effect assessment
  1. Tez No: 999670
  2. Yazar: MERT ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
Özet
Mide koruyucu ilaçlar başta proton pompa inhibitörleri (PPİ'ler), histamin tip-2 reseptör antagonistler (H2RA'lar) ve antiasitler olmak üzere toplumda çeşitli endikasyonlarla çok sık kullanılan ilaçlardandır. Genelde güvenli kabul edilmekle beraber özellikle PPİ'lerin uzun süreli kullanımı çeşitli hastalık ve bozukluklarla ilişkilendirilmiştir. Çalışmamızda Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 175 gönüllüye yöneltilen anket sorularıyla mide koruyucu kullanım sıklığını, ayrıca mide koruyucu kullanımıyla kronik rahatsızlıklar ve en sık görülen mide koruyucu yan etkileri arasındaki ilişkileri bulmayı amaçladık. Ayrıca mide koruyucu spesifik yan etkileri keşfetmeye çalıştık. Çalışmamızda gönüllülerin %28,6'sı herhangi bir mide koruyucu ilaç kullanmaktadır. En sık kullanılan mide koruyucu ilaç pantoprazoldür (%36) ve onu esomeprazol(%24) takip etmektedir. En sık görülen mide koruyucu ilaç kullanım endikasyonu %38 oranıyla nonsteroid antiinflamatuvar ilaç (NSAİİ) kullanımı ve dispepsidir. Hipertansiyon, kalp-damar hastalığı ve osteoporoz mide koruyucu kullanımıyla pozitif ilişkili bulunmuştur(p değerleri sırasıyla 0,05 , 0,006 ve 0.021). Pantoprazol kullanımı kabızlık ve baş dönmesi şikâyetleriyle pozitif ilişkili bulunmuştur (p değerleri sırasıyla 0,025 ve 0,002). Ayrıca pantoprazol kullananlarda gaz şikâyeti ve şişlik esomeprazol kullananlara kıyasla istatiksel açıdan anlamlı daha sık olarak görülmektedir (p=0,024). Bu sonuçlar eşliğinde kabızlık, gaz şikâyeti ve şişkinlik, baş dönmesi yakınmaları olan hastalarda uygun endikasyonda pantoprazol başlamak yerine başka bir PPİ grubundan ilaç ya da bir H2RA başlayabiliriz. Çalışmamızda mide koruyucu kullanan hastaların yaklaşık %85'inin PPİ kullandığını düşündüğümüzde osteoporoz, hipertansiyon ve kalp-damar hastalığı bulunan veya bu hastalıkları geliştirme açısından çok sayıda risk faktörü bulunan hastalarda uygun bir endikasyonda PPİ yerine daha güvenli olan H2RA'ları deneyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Acid suppressant drugs, mainly proton pump inhibitors (PPIs), histamine type-2 receptor antagonists (H2RAs), and antacids, are among the very frequently used medications in society for various indications. Although generally considered safe, the long-term use of PPIs, in particular, has been associated with various diseases and disorders. In our study, we aimed to determine the frequency of acid suppressant drug use through survey questions directed at 175 volunteers who visited the Eskişehir Osmangazi University Family Medicine Polyclinic, and also to find the relationships between gastroprotective drug use and chronic diseases, the most common acid suppressant drug side effects. We also attempted to discover side effects specific to individual acid suppressant drugs. In our study, 28.6% of the volunteers used a gastroprotective drug. The most frequently used acid suppressant drug is pantoprazole(%36), followed by esomeprazole(%24). The most common indication for acid suppressant drug use is non-steroidal anti-inflammatory drug (NSAID) use and dyspepsia, both at a rate of 38%. Hypertension, cardiovascular disease, and osteoporosis were found to be positively associated with acid suppressant drug use (p-values 0,05 , 0,006 , and 0,021 respectively). Pantoprazole use was found to be positively associated with complaints of constipation and dizziness (p-values 0.025 and 0.002, respectively). Furthermore, gas complaint and bloating are seen significantly more frequently in pantoprazole users compared to esomeprazole users (p=0.024). In light of these results, for patients with complaints of constipation, gas, bloating, and dizziness, we can initiate another drug from PPI group or an H2RA instead of starting pantoprazole, given an appropriate indication. Considering that approximately 85% of patients using acid suppressant drugs in our study use a PPI, for patients with osteoporosis, hypertension, and cardiovascular disease or those with multiple risk factors for developing these diseases, we may try the safer H2RAs instead of a PPI for an appropriate indication.