Ham ve ticari kaynaklı propolis örneklerinin metabolomik profilinin gaz kromatografisi ve sıvı kromatografisi – kuadrupol uçuş zamanlı – kütle spektrometrisi tabanlı karşılaştırmalı analizi ve biyoaktivitelerinin değerlendirilmesi
Comparative analysis of the metabolomic profile of raw and commercial propolis samples based on gas chromatography and liquid chromatography – quadrupole time-of-flight – mass spectrometry and evaluation of their bioactivities
- Tez No: 999681
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL MURAT PALABIYIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Eczacılık Bilimleri
Özet
Bu doktora tezi çalışmasında ham haldeki ve ticari olarak satılan propolis örneklerinin sulu etanollü ekstrelerinin LC-Q-TOF-MS ve GC-MS yöntemleriyle metabolik profilleme yoluyla kalitatif ve kantitatif olarak analizine yönelik uygulamaları yapılmıştır. Ekstraksiyon prosedürleri hedef analite özgü kılmak üzere propolisin yapısal özellikleri, çözünürlüğü ve analizin amacına yönelik ilgili parametreleri değerlendirilerek propolisin sulu etanollü ekstreleriyle gerçekleştirilen LC-Q-TOF-MS ve GC-MS analizleriyle elde edilen tüm veriler iyon kromatogramları, PCA grafikleri, kromatogramlar ve tayini yapılan tüm metabolitleri içeren tablolar şeklinde sunulmuştur. Propolis örneklerinin antioksidan kapasitesi ve antiradikal aktivitesinin tayini amacıyla ham propolis örneklerinin ve ticari örneklerin DPPH radikal süpürücü aktivite ve total antioksidan kapasite tayinleri ve bu analizlere ek olarak HDF hücrelerinde propolis uygulamasına bağlı sitotoksisite analizleri yapılmıştır ve analiz verileri grafikler ve çizelgelerle sunulmuştur. Bu hususta tez kapsamında propolisin 1,1-Difenil-2-pikrilhidrazil (DPPH) yöntemi, fosfomolibden metodu, MTT (3-(4,5-dimetiltiazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolyum bromür) yöntemi, Gaz Kromatografi - Kütle Spektrometri ve LC-Q-TOF-MS gibi analitik yöntemlerle analizleri gerçekleştirilmiştir. GC-MS analizlerinde saptanan 1651 metabolitten 140'ı tanımlanmış olup LC-MS analizlerinde ise pozitif iyonizasyonda saptanan 981 metabolitten 158'i, negatif iyonizasyonda saptanan 2233 metabolitten 181'i tanımlanmıştır. Pozitif ve negatif iyon modlarında toplamda 339 metabolit tayin edilmiştir. Tanımlanan metabolitleri içeren veriler bütün yöntemler için birleştirildikten sonra 364 metabolit üzerinden istatistiksel değerlendirmeler yapılmıştır. Birleştirilmiş verilere ait metabolit listesi sunulmuştur. Bunun üzerine PCA algoritmasına tabi tutulan numunelerden ilk temel bileşen (PC1), toplam veri değişkenliğinin % 23,6'sını oluştururken ikinci temel bileşen (PC2) ise % 15,4'ünü meydana getirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this doctorate thesis study, applications were made for the qualitative and quantitative analysis of aqueous ethanol extracts of raw and commercially sold propolis samples by metabolic profiling using LC-Q-TOF-MS and GC-MS methods. In order to make the extraction procedures specific to the target analyte, the structural properties of propolis, its solubility and the relevant parameters for the purpose of the analysis were evaluated and all data obtained by LC-Q-TOF-MS and GC-MS analyses performed with aqueous ethanol extracts of propolis were presented as ion chromatograms, PCA graphs, chromatograms and tables containing all metabolites determined. To determine the antioxidant capacity and antiradical activity of propolis samples, DPPH radical scavenging activity and total antioxidant capacity of both raw and commercial propolis samples were determined, and in addition to these analyses, cytotoxicity analyses due to propolis application in HDF cells were performed. The analytical data are presented with graphs and tables. In this regard, within the scope of this thesis, propolis was analyzed using analytical methods such as the 1,1-Diphenyl-2-picrylhydrazyl (DPPH) method, the phosphomolybdenum method, the MTT (3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide) method, Gas Chromatography-Mass Spectrometry and LC-Q-TOF-MS. 140 of 1651 metabolites detected in GC-MS analyses were identified and 158 of 981 metabolites detected in positive ionization and 181 of 2233 metabolites detected in negative ionization were identified in LC-MS analyses. A total of 339 metabolites were determined in positive and negative ion modes. After the data containing the identified metabolites were combined for all methods, statistical evaluations were made on 364 metabolites. The metabolite list of the combined data is presented. Thereupon, the first principal component (PC1) from the samples subjected to the PCA algorithm constitutes 23.6% of the total data variability, while the second principal component (PC2) constitutes 15.4%.