Sustainable design implications for alternative food networks: a case on güneşköy's community supported agriculture (csa) model
Alternatif gıda ağları için sürdürülebilir tasarım önerileri: güneşköy'ün topluluk destekli tarım (tdt) modeli üzerine bir vaka çalışması
  1. Tez No: 999686
  2. Yazar: AYŞE KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Küresel gıda sistemi, karmaşık süreçlerden (gıda üretimi, dağıtımı, tüketimi ve atık yönetimi) oluşur ve çevresel, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik açısından çeşitli zorlukları içerir. Gıda sisteminin sorunlarının bir sonucu olarak, bazı üreticiler ve tüketiciler alternatif gıda ağlarının ortaya çıkmasına neden olan eylemlerde bulunmuştur. Bunlar, alternatif gıda sistemi çözümleri geliştirmek için işbirliği yapan, yaratıcı ve yenilikçi gruplar tarafından yönetilen ve tabandan gelen inisiyatiflerdir. Sosyal inovasyon, yaratıcı topluluklar ve ürün-hizmet-sistem tasarımı gibi sürdürülebilirlik için tasarımın farklı alanları, çeşitli stratejiler ve yöntemler aracılığıyla alternatif gıda girişimlerini iyileştirebilir ve güçlendirebilir. Ayrıca, bu topluluklar yaratıcı toplulukların özelliklerini taşır ve tasarımcılar için değerli bilgi ve içgörü kaynaklarıdır. Bu bağlamda, bu tez Topluluk Destekli Tarım (TDT) modeli kapsamında örnek vaka olarak seçilen Güneşköy topluluğuna odaklanmaktadır. Bu çalışma, TDT modelinin önemli yönlerini, katılımcı tasarım ve eylem araştırması yöntemlerini benimseyerek Güneşköy topluluğu bağlamında incelemeyi ve topluluğun faaliyetlerini ve yapısını sürdürme konusunda güçlendiren sürdürülebilirlik için tasarım önerileri sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The global food system consists of complex processes (i.e., food production, distribution, consumption, and disposal) and contains several environmental, economic, and social sustainability challenges. As a result of the food system's problems, some producers and consumers have taken actions that have resulted in the emergence of alternative food networks. These are primarily bottom-up initiatives led by creative and innovative groups of people collaborating to develop alternative food-system solutions. Different areas of design for sustainability, such as social innovations, creative communities, and product-service-system design, can improve and empower alternative food initiatives through diverse strategies and methods. Also, these communities carry the characteristics of creative communities and involve valuable sources of knowledge and insights for designers. In this regard, this thesis focuses on the Güneşköy initiative that is selected as a case study in the context of the Community Supported Agriculture (CSA) model. This study aims to examine the significant aspects of the CSA model within the context of the Güneşköy initiative through adopting participatory design and action research approaches to present design for sustainability implications that empower the community to maintain its activities and structure.