Amatör erkek futbolcularda pilates mat egzersizlerinin bazı futbol becerilerine, postüre, fonksiyonel hareket taramasına etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of pilates mat exercises on some football skills, posture and functional movement screen in amateur male football players
- Tez No: 999685
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER YÜCESİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Futbol, yüksek düzeyde fiziksel performans ve postüral kontrol gerektiren bir spordur. Son yıllarda, sporcuların fiziksel performans gelişimini etkileyebilecek müdahalelere odaklanan çalışmaların sayısı artmıştır. Bu çalışmanın amacı; futbolculara postür analizi, Fonksiyonel Hareket Taraması (FMS) ve futbola özgü beceri testleri uygulanarak futbolcuların postüral, fonksiyonel hareket özellikleri ve teknik becerilerini değerlendirmek ve mat pilates egzersizlerinin bu özelliklerin gelişimi üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmaya 16–18 yaş aralığında toplam 39 erkek futbolcu katılmıştır. Bunlardan 19'u çalışma grubuna, 20'si ise kontrol grubuna atanmıştır. Katılımcılar bilgi formu doldurmuş ve boyları ile vücut ağırlıkları ölçülmüştür. Futbol beceri testleri kapsamında Yeagley top sektirme testi ve Loughborough Futbol Pas Testi (LSPT) uygulanmıştır. Postür analizleri PostureScreen 13.7 uygulaması kullanılarak gerçekleştirilmiş, ardından FMS değerlendirmesi yapılmıştır. Kontrol grubu 12 hafta boyunca rutin futbol antrenmanlarına devam ederken, çalışma grubu rutin antrenmanlara ek olarak haftada üç gün mat Pilates egzersizleri uygulamıştır. İstatistiksel analizler SPSS 29.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Normal dağılım gösteren veriler için grup içi karşılaştırmalar eşleştirilmiş örneklemler t-testi, gruplar arası karşılaştırmalar ise bağımsız örneklemler t-testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Normal dağılım göstermeyen veriler için grup içi karşılaştırmalar Wilcoxon testi, gruplar arası karşılaştırmalar ise Mann–Whitney U testi ile yapılmıştır. Ayrıca, postür analizine ilişkin kategorik farklılıkların incelenmesinde Pearson ki kare testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p≤0,05 olarak kabul edilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre kontrol grubunda futbol beceri testleri, postür parametreleri ve FMS skorlarının çoğunda anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05); yalnızca hurdle step parametresinde anlamlı fark tespit edilmiştir (p≤0,05). Çalışma grubunda, her iki futbol beceri testinde anlamlı gelişmeler gözlenmiş ve postür analizinin ön ve yan görünümlerindeki birçok parametrede anlamlı iyileşmeler bulunmuştur (p≤0,05). Ayrıca tüm FMS parametrelerinde anlamlı iyileşmeler bulunmuştur (p≤0,05). Sonuç olarak, 12 hafta boyunca haftada üç gün uygulanan mat pilates egzersizlerinin futbolcuların beceri performansı, postüral hizalanması ve FMS puanlarında anlamlı düzeyde iyileşmeler sağladığı belirlenmiştir. Bu doğrultuda, mat pilates egzersizlerinin futbol antrenman programlarına tamamlayıcı bir uygulama olarak dahil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Football is a sport that requires high level of physical performance and postural control. In recent years, studies focusing on interventions that may affect the development of athletes' physical performance have increased. The aim of this study was to evaluate the postural, functional movement characteristics and technical skills of football players by applying postural analysis, the Functional Movement Screen (FMS), and football-specific skill tests, and to examine the effects of mat pilates exercises on the development of these characteristics. A total of 39 male football players aged 16–18 years participated in the study. 19 were assigned to the experimental group and 20 to the control group. The participants completed an information form, and height and body weight was measured. Within the scope of football skill tests, the Yeagley juggling test and the Loughborough Soccer Passing Test (LSPT) were applied. Postural analyses were performed using the PostureScreen 13.7 application, followed by FMS assessment. The control group continued their routine football training for 12 weeks, while the experimental group performed mat Pilates exercises three days per week in addition to routine training. Statistical analyses were conducted using SPSS 29.0. For normally distributed data, within-group comparisons were evaluated using the paired samples t-test, and between-group comparisons were evaluated using the independent samples t-test. For non-normal distributed data, within-group comparisons were performed using the Wilcoxon test, and between-group comparisons were conducted using the Mann–Whitney U test. In addition, the Pearson chisquare test was used to analyze categorical differences related to postural analysis. The level of statistical significance was accepted as p≤0.05. According to the findings of the study, no significant differences were found in most football skill tests, postural parameters, and FMS scores in the control group (p>0.05); a significant difference was found only in the hurdle step parameter (p≤0.05). In the experimental group, significant improvements were observed in both football skill tests, and significant improvements were found in many parameters in the anterior and lateral views of the postural analysis (p≤0.05). In addition, significant improvements were found in all FMS parameters (p≤0.05). In conclusion, it was determined that mat pilates exercises applied three days per week for 12 weeks provided significant improvements in football players' skill performance, postural alignment, and FMS scores. Accordingly, it is recommended that mat pilates exercises be included in football training programs as a complementary practice.