Kanagliflozin'in elektrokimyasal tayini için yeni nesil Nio@PPC nanosensör platformunun geliştirilmesi
Development of a novel Nio@PPC/GCE nanosensor platform for the electrochemical determination of canagliflozin
- Tez No: 999697
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, seçici bir sodyum-glukoz kotransporter 2 (SGLT2) inhibitörü olan kanagliflozinin (KNG) ilk elektrokimyasal tayinine olanak sağlamak amacıyla, nikel oksit-çöktürülmüş nar kabuğu biyokömürü (NiO@PPC) ile modifiye edilmiş camsı karbon elektrot (CKE) kullanılarak yeni ve çevre dostu bir elektrokimyasal sensör geliştirilmiştir. Sensör, KNG'nin oksidasyonuna karşı mükemmel elektrokatalitik performans sergilemiş; 2,0–28,5 µM doğrusal aralık ve 0,045 µM gibi düşük bir tayin sınırı sağlamıştır. NiO@PPC'nin kapsamlı fizikokimyasal karakterizasyonu FTIR, XRD, SEM-EDX, STEM ve BET analizleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elektrokimyasal davranış ise döngüsel voltametri (DV) ve diferansiyel darbe voltametrisi (DPV) yöntemleriyle incelenmiştir. Önerilen yöntem, farmasötik tabletlerde, insan idrarı ve plazma örneklerinde KNG tayini için başarıyla uygulanmış; %99,1–%101,7 geri kazanım değerleri ve %2,7'nin altında bağıl standart sapma (BSS) değerleri elde edilmiştir. Rutin ilaç analizinin ötesinde, bu çalışma GAPI, AGREE ve BAGI yeşil metrikleri kullanılarak nicel olarak değerlendirilen çevre dostu bir elektrot mimarisini vurgulamakta ve sürdürülebilir farmasötik izleme açısından daha geniş çıkarımlara işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this work, a novel and eco-friendly electrochemical sensor was developed to allow the first electrochemical determination of canagliflozin (CNG), a selective sodium-glucose co-transporter 2 (SGLT2) inhibitor, by employing a glassy carbon electrode (GCE) modified with nickel oxide-precipitated pomegranate peel biochar (NiO@PPC). The sensor demonstrated excellent electrocatalytic performance toward the oxidation of CNG, with a linear range of 2.0–28.5 µM and a low limit of detection of 0.045 µM. Comprehensive physicochemical characterization of NiO@PPC was carried out using FTIR, XRD, SEM-EDX, STEM, and BET analyses. Electrochemical behavior was investigated via cyclic voltammetry (CV) and differential pulse voltammetry (DPV). The proposed method was successfully applied to the determination of CNG in pharmaceutical tablets, as well as in human urine and plasma samples, yielding recovery rates of 99.1 % to 101.7 % and RSD values below 2.7 %. Beyond routine drug analysis, this work highlights an eco-designed electrode architecture, quantitatively assessed using GAPI, AGREE, and BAGI green metrics, underscoring broader implications for sustainable pharmaceutical monitoring.