2003-2018 yılları arasında koryon villus, kordosentez ve abortus yapılan 317 olgunun sitogenetik açıdan değerlendirilmesi
Cytogenetic evaluation of 317 cases which were made koryon villus, cordocentesis and abortus between 2003-2018
- Tez No: 999699
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamız koryon villus, kordosentez ve abortus materyallerinin retrospektif olarak sitogenetik analizleri değerlendirilip, ortaya kapsamlı bir veri çalışması koymayı ve elde edilen verileri istatistiklerle desteklemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 2003-2018 yılları arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Genetik Tanı Laboratuvarına gelen 317 koryon villus, kordosentez ve abortus materyalleri kromozom analiz yöntemi ile incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda yapılan sitogenetik analiz sonuçlarına göre 317 hastanın örnek materyallerinin 264 (%83)'sinde normal kromozom, 53 (% 13)' ünde kromozomal anomali saptandı. Bu analiz değerlendirmelerinde trizomik anomalilerin sayıca fazla olduğu tespit edildi. İncelediğimiz 317 hastanın yaş, sigara kullanımı, akrabalık, ilaç kullanımı, tekrarlayan düşük sayısı ve ölü doğum sayısı parametreleri ile kromozomal analiz sonuçları arasında istatiksel olarak herhangi bir anlamlılık olmadığı sonucu tespit edildi (p>0,005). Sonuç: Analiz sonuçlarına göre, trizomik anomalileri literatür ile uyumlu olarak bizim çalışmamızda da sık görülen anomalilerdir. İncelediğimiz parametreler ve kromozomal analiz sonuçları arasında herhangi bir ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to retrospectively evaluate the cytogenetic analyzes of chorionic villus, cordocentesis and abortus materials, to present a comprehensive data study and to support the obtained data with statistics. Material and Method: In this study, 317 chorionic villus, cordocentesis and abortion materials coming to Dicle University Faculty of Medicine Genetic Diagnosis Laboratory between 2003-2018 were examined by chromosome analysis method. Results: According to the results of the cytogenetic analysis performed in our study, 262 (83%) of the sample materials of 317 patients were found to have normal chromosomes and 53 (13%) chromosomal anomalies. In these analysis evaluations, it was determined that the number of trisomic anomalies was high. It was found that there was no statistically significant difference between the parameters of age, smoking, consanguinity, drug use, number of recurrent miscarriages and stillbirths and chromosomal analysis results of the 317 patients we examined. (p> 0.005). Conclusion: According to the cytogenetic analysis results, trisomic anomalies are among the common anomalies in our study in accordance with the literature.No relationship was found between the parameters we examined and the chromosomal analysis results.