Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi aile hekimliği polikliniğine başvuran 18 yaş üstü bireylerde sigara içme oranları ve bırakmaya hazırlık düzeyleri
Smoking rates and the level of readiness to quit in individuals over 18 years old admitted to the Akdeniz University Hospital Family Medicine outpatient clinic
  1. Tez No: 520484
  2. Yazar: AYŞE HANDE UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT AKDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmada Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniklerine herhangi bir nedenle başvuran 18 yaş üstü bireylerde sigara içme ve bağımlılık durumlarını, sigara bırakma konusunda düşüncelerini, sigara bırakmaya hazırlık düzeylerini saptamayı amaçladık. Yöntem: Araştırmaya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı araştırma görevlilerinin erişebildiği, 18 yaş ve üzerinde, araştırmaya katılmayı kabul eden 350 hasta dahil edilmiştir. Kesitsel ve tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Araştırmada Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 18 yaş üstü bireylerde sigara içme oranları ve bırakmaya hazırlık düzeyleri anketi kullanılmış, anket 2012 yılında Türkiye'de yapılan Küresel Yetişkin Tütün Araştırması anketinden uyarlanarak hazırlanmıştır. Anket yüz yüze görüşme tekniğiyle doldurulmuştur ve halen sigara kullanan katılımcıların Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi'ne göre bağımlılık düzeyleri belirlenmiştir. Veriler IBM SPSS Statistics 22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı analizlerde ortalama ve standart sapma, kategorik verilerin analizi için ise Ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to determine smoking and tobacco addiction status, thoughts about smoking cessation and levels of readiness to quit in patients over 18 years of age. Method: The study included 350 patients, aged 18 years and over, who agreed to participate and were accessible to the research assistants of Akdeniz University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine. It is a cross-sectional and descriptive study. In this study, smoking rates and the levels of readiness to quit questionnaire were used in the patients aged 18 and over who applied to Akdeniz University Faculty of Medicine Family Medicine Outpatient Clinic and the questionnaire adapted from the Global Adult Tobacco Survey conducted in Turkey in 2012. The questionnaire was filled with face to face interview technique and dependency levels of participants were determined according to Fagerstrom Nicotine Addiction Test. Data were analyzed using the IBM SPSS Statistics 22 program. In the evaluation of the data, mean and standard deviation were used for descriptive analysis and Chi-square test was used for categorical data analysis.