Halkçı söylem-sınıf söylemi: Türkiye'de sosyalist sol söyleminde 1977-1980 tarihleri arasında demokratik popüler adlandırmalar ve sınıf adlandırmaları
Populist discourse-class discourse: Democratic populer interpellation and class interpellation in socialist left discourse in Turkey between 1977 and 1980
  1. Tez No: 99976
  2. Yazar: UĞRAŞ ULAŞ TOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL SANCAR ÜŞÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tol, Uğraş Ulaş, Halkçı Söylem - Sınıf Söylemi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Serpil Sancar Üşür, 153s. ÖZET: İktidar her yerde cereyan eden ve her yere sızan dinamik bir ilişki biçimidir. İktidarın çoğulluğu kabulü ile yola çıkarsak, çeşitli söylemler içerisinde bir çok mikro iktidarın inşa olduğunu, bu iktidarların, çeşitli adlandırmalar yoluyla bazı özneleri çağırdığını ye belli bir kitle üzerinde nüfuz oluşturduğunu ve belli bir kitlenin iktidarın inşasına bizzat katıldığını görürüz. Bu yüzden iktidarları analiz ederken, meydana geldikleri söylemi çözümlemek, bu söylem içerisindeki pratikleri ve teknikleri deşifre etmek elverişli bir yöntemdir. Türkiye solundaki söylemlerde de iktidarların etkin bir biçimde meydana geldiği ve hüküm sürdüğü göze çarpar. Bu söylemlerden, demokratik- popüler adlandırmalar ve sınıf adlandırmalarından ağırlığı sırasıyla birincisine veren halkçı söylemi temsil eden Devrimci Yol hareketi ve ikincisine veren sınıfçı söylemi temsil eden Türkiye Komünist Partisi için de bu dediklerimiz doğrudur. Her iki söylem de iktidarın kuruluşu ve işleyişi itibari ile aynı teknikleri kullanmakta ve benzerlikler sergilemektedir. Adlandırmaların farklılıkları dışında kalan temel farklılık, sınıfçı söylemin daha yapılaşmış ve kapalı bir söylem oluşturmasındadır. Söylemlerin farklılıklarına rağmen, iktidar, benzer bir şekilde inşa olmakta ve işlemektedir. İktidar ve kitle dinamik ve kuvvetli bir ilişki içerisindedir. İktidar kitle üzerinde nüfuz oluşturmakta ve kitleyi büyütmektedir; kitle de iktidara tabi olmakta ve onu geliştirmektedir. Özneler farklılaştırılmakta, dost ve düşman belirlenmekte ve özne olmanın normları, biçimleri düzenlenmektedir. İktidar çeşitli teknikler uygulayarak çeşitli özneler inşa ederken, insan varlıkların bedenlerini disipline etmekte, yaşamlarını düzenlemekte, zihinlerini denetim altına almaktadır.
Özet (Çeviri)
Tol, Uğraş Ulaş, Populist Discourse - Class Discourse, Master's Thesis, Advisor: Doç. Dr. Serpil Sancar Üşür, 153 p. ABSTRACT: Power is a kind of dynamic relationship which diffuses everywhere. We start from the supposition that the power is multiple. As a result we can say that there are several micro powers and they are built in during a process in which the usage of various interpellations calls in certain subjects. We can also say that it is the masses themselves that participate in the building of this power that is is going to be exercised over them. It is for this reason that while analysing power, it is important to clearly understand the practices and techniques that are part of this discourse. It is impressive that in Turkey the discussions in the socialist left actively include power relations. In the Turkish case we see two movements, nameley the Revolutionary Path movement which attempts to realize democratic-popular interpellations represents populist discourse; and Turkish Communist Party which attempts to realize class interpellations represents class discourse. In both discourses the establishment and the practice of power is similar as far as techniques are concerned and interpellation differences hide the basic difference that is the class discourse is more strucrured and closed. Despite the differences in the discourses, power in them is built and functions in similar ways. The relationship betweeen power and the people is dynamic and strong. Power dominates masses and aims at the growth of masses; masses are subordinate to power and they reproduce it. The difference betweeen friends and foes is cleared up and emphasized and the norms for the subjects are set up and regulated. Power uses various techniques when it is building different subjects, when it disiplines peoples bodies and existances and takes under control their intelligence.