Ortaokul öğretmenlerinin kapsayıcı eğitim farkındalıkları vefarklılaştırılmış öğretim öz-yeterliklerinin incelenmesi
An examination of middle school teachers' awareness of inclusive education and their self-efficacy in differentiated instruction
  1. Tez No: 999786
  2. Yazar: MEDİNE ŞİMŞEK TAŞTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; ortaokul öğretmenlerinin kapsayıcı eğitime yönelik farkındalıkları ile farklılaştırılmış öğretime ilişkin öz-yeterlik düzeylerini incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modeliyle desenlenmiş nicel bir çalışmadır. Örneklem kolay ulaşılabilir durum örnekleme yöntemi kullanılarak ortaokul branş öğretmenlerinden oluşmaktadır. Çalışmaya 208 ortaokul öğretmeni katılmıştır. Araştırmada veriler“Kapsayıcı Eğitime Yönelik Farkındalık Ölçeği”ve“Farklılaştırılmış Öğretim Öz-Yeterlik Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde; bağımsız gruplara ait normal dağılım gösteren karşılaştırmalar t testi ile yapılmış, dağılımın normal olmadığı durumlarda Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Çoklu gruplarda veriler normal dağılım göstermediğinde Kruskal-Wallis H Testi kullanılmıştır. Bu testlerin yanı sıra değişkenler arasında ilişkiyi incelemek amacıyla korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda öğretmenlerin farklılaştırılmış öğretim öz-yeterlikleri ile kapsayıcı eğitime yönelik farkındalık düzeyleri yüksek bulunmuştur. Aynı zamanda kapsayıcı eğitime yönelik farkındalık puanlarının farklılaştırılmış öğretim öz-yeterlik puanlarını yordadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine middle school teachers' awareness of inclusive education and their self-efficacy levels regarding differentiated instruction. The research was designed as a quantitative study using the correlational survey model. The sample consisted of middle school subject teachers selected through the convenience sampling method, and a total of 208 teachers participated in the study.Data were collected using the Inclusive Education Awareness Scale and the Differentiated Instruction Self-Efficacy Scale. In the analysis of the data, independent samples t-tests were used for comparisons showing normal distribution, while the Mann-Whitney U test was applied in cases where the distribution was not normal. For multiple group comparisons. The Kruskal-Wallis H Test was used when data did not show a normal distribution in multiple groups. In addition, correlation analysis was conducted to examine the relationships among the variables. The results revealed that teachers' self-efficacy levels regarding differentiated instruction and their awareness levels towards inclusive education were both high. Furthermore, it was found that teachers awareness of inclusive education significantly predicted their self-efficacy in differentiated instruction.