Dijital pazarlama yönelimi ve çevre yöneliminin KOBİ'lerin performansına etkisi
The effect of digital marketing orientation and environmental orientation on SMEs performance
  1. Tez No: 999793
  2. Yazar: MERVE GENÇDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ESMA ACAYIP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de incir sektöründe faaliyet gösteren ve dış ticaret yapan KOBİ'lerin dijital pazarlama yönelimi ile çevresel yöneliminin KOBİ performansı üzerindeki etkisini detaylı biçimde incelemektedir. Araştırma kapsamında, dijital pazarlama yöneliminin ve çevre yöneliminin KOBİ performansına olan etkisini açıklayan bütüncül bir model geliştirilmiştir. Nicel araştırma yöntemleri kullanılarak, veri toplama sürecinde anket yöntemi tercih edilmiştir. Türkiye'deki incir ihracatçıları evren olarak kabul edilerek, toplamda 104 firma örnekleme dahil edilmiştir. Çalışmada kullanılan örneklem, yargısal örnekleme yöntemiyle belirlenmiş olup, sektör içinden seçilen firmalar katılım sağlamıştır. Araştırmanın temel amacı, Türkiye'de incir sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lerin dijital pazarlama ve çevresel yönelimlerini ölçerek, bu stratejilerin işletme performansına olan etkilerini bütünsel bir model çerçevesinde incelemektir. Bu doğrultuda, katılımcı firmalara uygulanan anketlerde, değişkenlere karşılık gelen çeşitli ölçekler kullanılmış ve faktör analizi ile bu ölçeklerin yapı geçerliliği ve faktör yapıları belirlenmiştir. Ayrıca, elde edilen verilerin etkisini ölçmek amacıyla korelasyon ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular, araştırma modelindeki değişkenler arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı etkiler olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, dijital pazarlama yöneliminin KOBİ performansı üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Özellikle, dijital pazarlama yönelimi boyutlarından zihinsel kabul, davranışsal kabul ve benimseme davranışının işletme performansı ile pozitif ve anlamlı etkileri bulunmaktadır. Ayrıca, çevresel yönelimin de KOBİ performansı üzerinde anlamlı bir pozitif etkisi olduğu tespit edilmiştir. Çevresel yönelimin alt boyutlarından iç çevre yöneliminin, sürdürülebilirlik uygulamaları ve kaynak yönetimi stratejilerinin, KOBİ performansına anlamlı katkıları bulunmuştur. Dış çevre yönelimi ise, sürdürülebilirlik iletişimi ve paydaşlarla iş birliği yoluyla performansı olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca, dijital pazarlama yönelimi ve çevresel yönelimin birlikte birlikte uygulanmasının, KOBİ'lerin performansını artırmada daha etkili sonuçlar verdiği saptanmıştır. Bu iki stratejik yaklaşımın uyum içinde geliştirilerek benimsenmesi, şirketlerin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasını kolaylaştırmakta ve pazar paylarını genişletmelerine katkı sağlamaktadır. Ayrıca, analiz sonuçları, dijital pazarlama ve çevre yönelimlerinin entegre edilmesinin, KOBİ'lerin rekabet avantajı elde etmesinde ve uzun vadeli başarısını sağlamasında önemli bir faktör olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines in detail the impact of digital marketing and environmental orientations on the performance of SMEs operating in the fig sector and engaged in foreign trade in Turkey. Within the scope of the research, a holistic model explaining the impact of digital marketing and environmental orientations on SME performance was developed. Using quantitative research methods, the survey method was preferred in the data collection process. Fig exporters in Turkey were considered as the population, and a total of 104 firms were included in the sample. The sample used in the study was determined using the judgmental sampling method, and firms selected from within the sector participated. The main objective of the research is to measure the digital marketing and environmental orientations of SMEs operating in the fig sector in Turkey and to examine the effects of these strategies on business performance within a holistic model framework. Accordingly, various scales corresponding to the variables were used in the surveys administered to the participating firms, and the structural validity and factor structures of these scales were determined through factor analysis. Furthermore, correlation and regression analyses were performed to measure the impact of the obtained data. The findings show that there are positive and statistically significant effects among the variables in the research model. This study found that digital marketing orientation has a significant impact on SME performance. Specifically, the dimensions of digital marketing orientation—mental acceptance, behavioral acceptance, and adoption—have positive and significant effects on business performance. Furthermore, environmental orientation was also found to have a significant positive impact on SME performance. Within the sub-dimensions of environmental orientation, internal environmental orientation, sustainability practices, and resource management strategies made significant contributions to SME performance. External environmental orientation positively impacted performance through sustainability communication and collaboration with stakeholders. Additionally, it was determined that implementing digital marketing orientation and environmental orientation together yielded more effective results in improving SME performance. Developing and adopting these two strategic approaches in harmony facilitates companies' achievement of sustainability goals and contributes to expanding their market share. Moreover, the analysis results revealed that integrating digital marketing and environmental orientations is a significant factor in enabling SMEs to gain a competitive advantage and ensure their long-term success.