Türk resim sanatında 'çıplak' figürün ortaya çıkışı ve gelişimi
Appearance and development of 'nude' figure in Turkish painting art
  1. Tez No: 99985
  2. Yazar: HÜLYA ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜÇHAN ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
TEZ ÖZETİ Öcal, Hülya, Türk Resim Sanatında Çıplak Figürün Ortaya Çıkışı ve Gelişimi. Yüksek Lisans Tezi, Danışmanı: Prof. Dr. Rüçhan Ank, 121 s. Bu çalışmada geleneksel Türk resim sanatından başlayarak D Grubu sanatçılarının eserlerine kadar uzanan bir süreç içerisinde, çıplak figürü incelenmeye çalışılmıştır. 1883 yılında Türk resim sanatı adına büyük bir gelişme olarak kabul edilen, müdürlüğünü Osman Hamdi Bey'in yaptığı Sanayi-i Nefise Mektebi Alîsi'nin kurulmasıyla birlikte, figür anlayışı da Türk resminde önemli bir yer edinmeye başlamıştır. 1910 yılında okulun açtığı sınavı kazanarak ya da kendi imkanlarıyla Avrupa'ya giden sanatçılar 1914 yılında yurda dönmüşler ve yeni bir anlayışın sözcüsü olmuşlardır. 1914 kuşağının ardından gelen, 1929 yılında Müstakil Ressamlar ve Heykeltraşlar Birliği ile 1933 yılında kurulan D Grubuna dahil olan sanatçı larsa bulunduktan topluluğun genel ya da kişisel özelliklerine göre özgürce çıplak figür yapmışlardır. Başlangıçta yaşanan sorunlara rağmen, bu dönemden sonra, sanatçılar çıplak figürü rahatlıkla eserlerine uygulayabilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Öcal, Hülya, Appearance and Development of“Nude”Figure in Turkish Painting Art. Master Thesis, Advisor Prof. Dr. Rüçhan Ank, 121 p. In this study, the“nude”figure were examined in a process beginning from Traditional Turkish Painting Art to the“D grubu”. In 1883,“Sanayi-i Nefise Mektebi Alîsi”, which it was regarded as a great development for Turkish painting art was established. The directorship of the school was Osman Hamdi. The understanding of the figure started to impress itself in Turkish painting by this time. The artists who went to Europe by winning a scholarship from the school in 1910 or by their own opportunities returned to the homeland at 1914, and they became the spokesmen of a new understanding. After 1914 generation, the artists, who were included in“Müstakil Ressamlar ve Heykeltraşlar Birliği”which was established at 1929 and“D Grubu”which was established at 1933, made nude figure freely according to the general or personal characteristics of the community. In spite of the problems experienced in the beginning, the artists could apply the nude figure on their works easily after this period.