Azerbaycan Türkçesi sesbilgisi
The Phonology of Azerbaijan Turkish
  1. Tez No: 99984
  2. Yazar: ZEMİNE ZİYAYEVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JALE DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 390
Özet
Ziyayeva, Zemine, Azerbaycan Türkçesi Ses Bilgisi. Yüksek Lisans Tezi, Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Jale Demirci, 3 90s. ÖZET Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada Güneybatı koluna dahil olan Azerbaycan Türkçesi yazı dili tarihî karşılaştırmalı metot uygulanarak ses bilgisi açısından incelenmiştir. Temel şekiller Ortak Türkçe esasında kurulmuştur. Çalışmada Ortak Türkçe şekillerle beraber Azerbaycan Türkçesi yazı dili ve Türkiye Türkçesi yazı dili esas alınmıştır. Karşılaştırmalı çalışmada aynı zamanda Azerbaycan Türkçesinin ağızlan da incelenmiştir. Çalışma Önsöz, Giriş ve dört ana bölümden oluşmuştur. Önsöz'de genel çalışmadan bahsedilmiştir. Giriş'te çalışmanın konusu, uygulanan metot ve çalışma esnasında kullanılan malzemeler hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Çalışmada kullanılan kısaltmalar da Giriş'te yer almıştır. I. Bölüm' de Azerbaycan Türkçesi ağızlarının tetkik tarihi merhaleler şeklinde araştırılmıştır. Aynı zamanda ağızların tasnifi meselesinden ve fonetik özelliklerinden bahsedilmiştir. II. Bölüm' de Ortak Türkçe ve Azerbaycan Türkçesinin ses düzeni (ünlü ve ünsüz olarak) mevcut kaynaklar esasında incelenmiş ve ses düzenleri şemalar şeklinde verilmiştir. III. ve IV. Bölüm çalışmanın temelini oluşturan kısımlardır. Bu bölümlerde Azerbaycan Türkçesinin yazı dili ve ağızları Ortak Türkçe kurulan şekiller esasında incelenmiştir. Çalışmanın sonunda Sonuç, Bibliyografya, Özet (Türkçe ve İngilizce) yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Ziyayeva, Zemine, The Phonology of Azebaijan Turkish. Master's Thesis, Advisor: Yrd. Doç. Dr. Jale Demirci, 390p. Summary This thesis is the result of phonologic on official Azebaijan Turkish which is classified as South-Western Turkish language, using comparative linguistic approach. Prototurkish elements as well as Turkey Turkish and official Azebaijan Turkish and Azebaijan Turkish dialects are taken as the base. Thesis consists of Foreword, Preface and four chapters. In Foreword general information about the work is given. In Preface, theme of the work, method used and material fore research are shortly explained. Principles of the work are stated. In the First chapter the history of Azerbaijan Turkish dialectology as well as classification and phonetic properties are given. In the Second chapter Prototurkish and Azerbaijan Turkish phonetics (both vocal and consonants) are compared and results are schematically given. The Third and Fourth chapters are the basis of research. Here Azerbaijan Turkish and Prototurkish forms are compared. The work is concluded with Afterword, Bibliography and Summary (in Turkish and English).