Türkiye ve Türkmen Türkçelerinin karşılaştırmalı sesbilgisi
Comperative phonology of Turkish and Turkmen Turkish
- Tez No: 99986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERDİ SARIYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
(Sağlık, G. Selcan,“Türkiye ve Türkmen Türkçelerinin Karşılaştırmalı Ses Bilgisi”, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Berdi Sarryev, XVHI+240 sayfa) ÖZET Bu çalışmanın konusu, genel Türk dili alanının coğrafî bakımdan Güneybatı (Oğuz) grubuna giren Türkiye ve Türkmen Türkçelerinin karşılaştırmalı ses bilgisini içermektedir. Bu çalışma ile, bu lehçelerin birbirleri ile olan yakınlıkları, lehçeler arası geçişler tespit edilmeye ve böylece hem kendi aralarındaki fonetik bağlar, hem de genel Türk dili içindeki yerleri tayin edilmeye çalışılmıştır. Tezimiz XVTII+240 sayfadan oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde konu, kullanılan malzeme ve uygulanan metod hakkında bilgi verilmiştir.“giriş”in ardından çalışmada kullanılan kısaltmalar ve işaretler yer almaktadır. 1. Bölümde, Türkmen Türklerinin adları, yaşadıkları coğrafya, tarihleri anlatılmaya çalışılmıştır. 2. Bölümde, Türkiye ve Türkmen Türkçelerinin Türk dilinin tasnıfindeki yeri, ağızları ve yazı dili haline gelme süreçleri ele alınmıştır. 3. Bölümde, Türkiye ve Türkmen Türkçelerinin ses düzenleri genel olarak ele alınmıştır. 4. Bölümde, Türkiye ve Türkmen Türkçelerinin ses düzenleri karşüaştırmah olarak incelenmiştir. 5. Bölümde, Türkiye ve Türkmen Türkçelerindeki fonetik süreçler incelenmiştir. Son olarak“Kaynaklar”eklenmiştir. 239
Özet (Çeviri)
(Sağlık, G. Selcan,“Comparative Phonology of Turkish Turkish and Turkmen Turkish”, Master Thesis, Supervisor: Doç. Dr. Berdi Sanyev, XVIII+240 pages) SUMMARY The subject of the thesis is comperative phonology of Turkish and Turkmen Turkish which is a part of South-west (Oghuz) group of Turkish language. In this dissertation, transitions between these dialects, have been discussed in detail. Moreover efforts have been made to determine their linguistic situtations in the general Turkish language. The thesis has XVHI+240 pages. In“Introduction”, the subject, materials and method which used hi the thesis has been explained. After that, the abbreviations and mark that used in the study has been listed.“'. In the first chapter, the name of Turkmen Turks, their livig areas and their history has been considered. In the second chapter, the situations of Turkish and Turkmen Turkish in the classification of Turkish language, their dialects and the question of how these languages become a written language has been considered. In the third chapter vowel and consonant systems of Turkish and Turkmen Turkish has been dealt with in general. In the fourth chapter vowel and consonant systems of both Turkish and Turkmen Turkish has been examined comperatively. In the fifth chapter phonetic process which is taking place in Turkish Turkish and Turkmen Turkish has been examined. Finally, ”Bibliography" has been given. 240