Kord kanında spesifik IGE tayini ile prenatal sensitizasyon araştırılması
- Tez No: 999850
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY NUHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Astım ve atopik reaksiyonların insidansı dünya genelinde artmaktadır. Önceki çalışmalar, gebelik sırasında annenin alerjenlere maruziyetinin, bebeklerde alerjik duyarlanma üzerinde potansiyel etkileri olabileceğini öne sürmüştür. Amaç: Gebelik sırasında annenin çevresel alerjenlere maruziyetinin intrauterin duyarlanma üzerindeki etkilerini değerlendirmek. Gereç ve yöntemler: Bu kesitsel çalışmada 200 anne ve bebekleri incelenmiştir. Annelere, gebelik süresince alerjik durumlarını ve çevresel maruziyetlerini değerlendirmeye yönelik bir dizi soru içeren anket uygulanmıştır. Tüm anneler ve bebeklerinde evcil hayvan, çimen (polen) ve gıda (kuruyemiş) alerjenlerine karşı plazma spesifik immünoglobulin E (IgE) düzeyleri immüno-enzimatik yöntemle analiz edilmiştir. Bulgular: Annelerde plazma spesifik IgE pozitifliği ile ev içinde evcil hayvan besleme, çimenlik ortamda yaşama veya diyette kuruyemiş tüketimi arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Annelerde spesifik IgE varlığı ile alerjik reaksiyonlar arasında anlamlı bir korelasyon bulunmuştur; ancak anneler ve bebekler arasında plazma spesifik IgE pozitifliği açısından bir ilişki görülmemiştir. Sonuç: Prenatal dönemde annenin çevresel alerjenlere duyarlılığının, intrauterin duyarlanmayı öngören bir faktör olarak değerlendirilemeyeceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The incidence of asthma and atopic reactions is increasing worldwide. Previous reports have suggested that maternal exposure to allergens during pregnancy may have potential effects on allergic sensitization in infants. Aim: To evaluate the effects of maternal exposure to environmental allergens during pregnancy on in-utero sensitization. Material and methods: Two hundred mothers and their infants were analyzed in this cross-sectional study. Mothers were given a questionnaire that had a series of questions to evaluate the maternal allergic status and environmental exposures during pregnancy. Plasma specific immunoglobulin E (IgE) levels to pets, grass, food (nuts) of all mothers and their infants were analyzed by an immune-enzymatic assay. Results: There was no significant correlation between plasma specific IgE positivity in mothers, with regard to keeping indoor domestic pets, living in grass habitat, eating nuts in diet. A significant correlation was found between specific IgE presence in mothers and allergic reactions; however, there was no correlation between plasma specific IgE positivity of mothers and infants. Conclusions: We concluded that prenatal maternal sensitivity to environmental allergens could not be evaluated as a predictive factor for in-utero sensitization.