Farklı yöntemlerle pişirilen köftelerde kinetik modellemenin belirlenmesi ve fizikokimyasal parametrelerin incelenmesi
Determination of kinetic modelling and investigation of physicochemical parameters in meatballs cooked by different methods
  1. Tez No: 999852
  2. Yazar: HAKAN BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ERGEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, geleneksel derin yağda kızartma yöntemiyle ve günümüzde popülerliği hızla artan airfryer yöntemiyle hazırlanan köfte örneklerinin fizikokimyasal, depolama ve kinetik özellikleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Köfte örnekleri; airfryer pişirme tekniğiyle (170-190 °C, 4-16 dk.) ve derin yağda kızartma tekniğiyle (150-190 °C, 45-180 s.) pişirilmiştir. Pişirilen numunelerde nem, yağ, protein, kül, enerji, pH, renk, pişirme verimi ve çap daralması analizleri gerçekleştirilmiş; ayrıca 4 °C'de 12 gün boyunca depolanan ürünlerin depolama stabilitesi açısından renk, pH ve TBARS değişimleri izlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, derin yağda kızartılan örneklerde sıcaklık ve süre artışına bağlı olarak yağ içeriği ve enerji değeri airfryer ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Airfryer yöntemiyle pişirilen köftelerin nem içeriği, derin yağda kızartılan örneklere göre daha yüksek bulunmuş ve airfryer yönteminin su tutma kapasitesini daha iyi koruduğu gözlemlenmiştir. Pişirme verimi açısından airfryer yöntemi, daha yüksek değerler sunmuş ve ağırlık kaybını sınırlandırmıştır. Kinetik modelleme açısından, derin yağda kızartma yönteminin etkin difüzyon katsayısı (Deff), airfryer ile kıyaslandığında 9 kat daha yüksek olduğu hesaplanmıştır. Renk değişim kinetiği açısından, airfryer yönteminin birinci derece kinetik modele, derin yağda kızartma metodunun ise sıfırıncı kinetik modele uyduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, airfryer yöntemi duyusal kaliteyi korurken yağ ve kalori içeriği azaltılmış ürünler elde edilmesinde etkili bir alternatif olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the physicochemical, storage and kinetic properties of meatball samples prepared by the traditional deep-fat frying method and the increasingly popular airfryer method were comperatively investigated. Meatball samples were cooked using the airfryer cooking technique (170-190°C, 4-16 min) and the deep-fat frying technique (150-190 °C, 45-180s). Analyses of moisture, fat, protein, ash, energy, pH, color, cooking yield and shrinkage were performed on the cooked samples; additionally, color, pH and TBARS changes were monitored in terms of storage stability for products stored at 4°C for 12 days. According to the obtained results, it was determined that the fat content and energy value in deep-fat fried samples were statistically significantly higher compared to the airfryer, depending on the increase in temperature and time (p<0,05). The moisture content of meatballs cooked with the airfryer method was found to be higher than those fried in deep fat, it was observed that the airfyer method better preserved water-holding capacity. Regarding cooking yield, the airfryer method presented higher values and limited wight loss. Kinetic modeling analysis revealed that the effective moisture diffusivity (Deff) of the deep-fat frying method was calculated to be 9 times higher compared to the airfryer. Furhermore, the investigation of color change kinetics indicated that the airfryer method fitted the first-order kinetic model, while the deep-fat frying method fitted the zero-order kinetic model. In conclusion, it has been demonstrated that the airfryer method is an effective alternative for obtaining products with reduced fat and calorie while maintaining sensory quality.