Esnek çalışma sisteminin çalışan performansına etkisinde yetenek yönetimi ve yüksek performanslı iş sistemlerinin aracı rolü
The mediating role of talent management and high-performance work systems in the impact of flexible working systems on employee performance
- Tez No: 999880
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı esnek çalışma sisteminin çalışan performansına etkisinde yetenek yönetimi ve yüksek performanslı iş sistemlerinin aracılık rollerinin araştırılmasıdır. Araştırma verileri İstanbul'da faaliyet gösteren katılım ve mevduat bankaları çalışanlarından toplanmıştır. Analizlerde 540 geçerli veri kullanılmıştır. Ölçme araçlarının yapısal geçerliliği doğrulayıcı faktör analizi ile test edilmiş; ölçeklerin yakınsak ve ayrışma geçerliliği CR, AVE ve HTMT oranlarıyla doğrulanmıştır. Araştırma modeli, Hayes (2017) PROCESS Macro Model 4 kullanılarak analiz edilmiş ve aracılık etkileri bootstrap yöntemiyle değerlendirilmiştir. Analiz sonucunda, esnek çalışma sisteminin çalışan performansına etkisinde yetenek yönetimi ve yüksek performanslı iş sistemleri değişkenlerinin aracılık rolünün bulunduğuna dair hipotezler desteklenmiştir. Araştırma, bankacılık sektöründe esnek çalışma sistemlerinin çalışan performansına etkisinde yetenek yönetimi ve yüksek performanslı iş sistemlerinin aracılık rolünün test edilmesi niteliğiyle literatüre özgün bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the mediating roles of talent management and high-performance work systems in the effect of flexible working systems on employee performance. The research data were collected from employees working in participation and deposit banks operating in Istanbul, and a total of 540 valid responses were included in the analyses. The structural validity of the measurement instruments was tested using confirmatory factor analysis, while convergent and discriminant validity were verified through composite reliability (CR), average variance extracted (AVE), and heterotrait– monotrait (HTMT) ratios. The research model was analyzed using Hayes' (2017) PROCESS Macro Model 4, and mediation effects were assessed through the bootstrap method. The findings support the hypotheses indicating that talent management and high performance work systems play significant mediating roles in the relationship between flexible working systems and employee performance. By empirically testing the mediating effects of talent management and high-performance work systems within the banking sector, this study provides an original contribution to the existing literature.