Aile hekimlerinin sigara alkol madde kullanan hastaların yönetimi hakkında bilgi düzeyi ve fakındalıklarının değerlendirilmesi
Assessment of family physicians' knowledge and awareness regarding the management of patients who use tobacco, alcohol, and other substances
- Tez No: 999896
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BALCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
Özet
Fidan, S. Aile hekimlerinin sigara alkol madde kullanan hastaların yönetimi hakkında bilgi düzeyi ve farkındalıklarının değerlendirilmesi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2025. Bu çalışma, 01.10.2024-15.02.2025 tarihleri arasında Eskişehir ilinde Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Aile Hekimliği polikliniğinde çalışan 285 aile hekimi ile yapıldı. Çalışma kapsamında aile hekimlerinin sigara alkol madde kullanan hastaların yönetimi hakkında bilgi düzeyi ve farkındalıkları değerlendirildi. Bu kapsamda aile hekimlerinin sigara/alkol/madde kullanım bozuklukları hakkında bilgi düzeyi, sigara/alkol/madde kullanım bozukluklarına ilişkin tutumları ve sigara/alkol/madde kullanım bozukluklarına tanı koyma ve tedavi etme konusunda kendilerine güven duygusu ve erken müdahaleyi teşvik edecek unsurlara ilişkin tutumları, demografik bilgileri, çalışma durumlarına dair bilgiler, bağımlılıkla ilgili eğitim durumları, muayene sırasında sigara, alkol ve madde kullanım sorgulama, bağımlı kişilerle karşılaşma ve yönlendirme durumu ve YEDAM hakkında bilgi durumları değişkenlerine göre ki-kare testi ile analiz edildi. Sonuç olarak aile hekimlerinin sigara, alkol ve madde kullanım bozuklukları konusunda bilgi düzeylerinin sınırlı olduğunu ve bağımlılıkla mücadelede pratik deneyim eksikliğinin önemli bir sorun olduğu görüldü. Aile Hekimlerinin çoğunluğunun muayenelerde bağımlılık sorgulaması yapmasına rağmen, uygun yönlendirme ve takip uygulamaları yetersiz kaldığı tespit edildi. Ayrıca, bağımlılık alanındaki eğitimlerin ve kurumlar arası koordinasyonun güçlendirilmesi gerekliliği sonucuna ulaşıldı. Bu kapsamda, birinci basamak sağlık hizmetlerinde bağımlılık yönetiminin etkinliğini artırmak için kapsamlı eğitim ve uygulama desteklerinin geliştirilmesinin önemini vurgulandı.
Özet (Çeviri)
Fidan, S. Assessment of Family Physicians' Knowledge and Awareness Regarding the Management of Patients Who Use Tobacco, Alcohol, and Other Substances. Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Medical Speciality Thesis in Department of Family Medicine, Eskişehir, 2025. This study was conducted between Octaber 1, 2024, and February15, 2024, with 285 family physicians working at Family Health Centers (FHCs) and the Family Medicine outpatient clinic of Eskişehir Osmangazi University (ESOGÜ) in Eskişehir, Turkey. The study aimed to evaluate family physicians' knowledge and awareness regarding the management of patients who use tobacco, alcohol, and other substances. Within this scope, physicians' knowledge levels about tobacco/alcohol/substance use disorders, their attitudes toward these disorders, their self-confidence in diagnosing and treating such disorders, and their attitudes toward factors promoting early intervention were assessed. In addition, demographic characteristics, working conditions, training related to addiction, practices of inquiring about substance use during consultations, experience in encountering and referring addicted individuals, and their knowledge about Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) were analyzed using the chi-square test. The findings indicated that family physicians had limited knowledge concerning tobacco, alcohol, and substance use disorders, and a lack of practical experience in addiction management was identified as a significant issue. Although the majority of family physicians reported screening for addiction during consultations, referral and follow-up practices were found to be insufficient. The study concluded that there is a need to strengthen education on addiction and inter-institutional coordination. In this context, it was emphasized that developing comprehensive training and implementation support is crucial for enhancing the effectiveness of addiction management in primary healthcare services.