Teknoloji geliştirme bölgeleri uygulamalarına yönelik vergi istisnaları
Tax exemptions for technology development zones applications
  1. Tez No: 999897
  2. Yazar: ONUR KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KADERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme, Muhasebe ve Finansman Bilim Dalı
Özet
Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, bilgi temelli ekonomilerin gelişiminde kritik bir rol oynayan, üniversite-sanayi iş birliğini teşvik eden ve yenilikçi girişimlerin desteklendiği özel alanlardır. Bu bölgelerde yer alan firmalara sağlanan vergi istisnaları; gelir vergisi, kurumlar vergisi, katma değer vergisi ve damga vergisi gibi çeşitli kalemleri kapsamakta olup, firmaların maliyetlerini düşürerek Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) ve inovasyon faaliyetlerini artırmayı hedeflemektedir. Vergi teşvikleri, yalnızca ekonomik kalkınmayı desteklemekle kalmamakta, aynı zamanda yüksek katma değerli üretimi ve nitelikli istihdamı teşvik eden stratejik araçlar olarak da öne çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, Türkiye'de Teknoloji Geliştirme Bölgeleri uygulamalarında yer alan vergi istisnalarının kapsamı, yasal temelleri ve uygulama süreçleri incelenmektedir. Ayrıca, bu istisnaların ekonomik performans üzerindeki etkileri değerlendirilmekte ve uygulamadaki sorunlar, firmaların davranış biçimleri ve sistemin iyileştirilmesine yönelik öneriler ortaya konulmaktadır. Böylece, kamu politikalarının etkinliğine katkı sunacak ve teknoloji geliştirme alanındaki stratejik planlamaları destekleyecek bütüncül bir analiz yapılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technology Development Zones are special areas that play a critical role in the advancement of knowledge-based economies, promote university-industry collaboration, and support innovative enterprises. The tax exemptions provided to companies operating in these zones cover various items such as income tax, corporate tax, value-added tax, and stamp duty, aiming to reduce costs and increase research and development as well as innovation activities. Tax incentives not only support economic development but also stand out as strategic tools that encourage high value-added production and qualified employment. This thesis examines the scope, legal basis, and implementation processes of tax exemptions applied within the framework of Technology Development Zones in Türkiye. In addition, the economic impact of these exemptions is evaluated; problems encountered in practice, the behavioral patterns of firms, and suggestions for improving the system are presented. In this way, a comprehensive analysis is aimed, which will contribute to the effectiveness of public policies and support strategic planning in the field of technology development.