The profound effect: The transformation of working-class childhood experiences through compulsory schooling in late nineteenth-century England
Derin etki: 19. yüzyılın sonlarında İngiltere'de zorunlu eğitimle işçi sınıfı çocukluk deneyimlerinin dönüşümü
  1. Tez No: 999907
  2. Yazar: SAİT KIRTEPE
  3. Danışmanlar: DR. Dr Victoria L Bates
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Brıstol
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Özet Bu tez, çocukluk ve eğitim tarihçilerinin, 19. yüzyıl sonu İngiltere'sinde işçi sınıfı çocuklarının okul ve çalışma deneyimlerini değiştiren zorunlu ilköğretimin önemine yeterince dikkat etmedikleri varsayımından yola çıkmaktadır. Tez, konuyu çocukların kendi anıları aracılığıyla ele almakta; özellikle zorunlu eğitimin getirdiği değişimler, otobiyografiler ve röportajlar gibi ayrıntılı kanıtlar sunan kaynaklar aracılığıyla incelenmektedir. Tezde birkaç önemli sonuca ulaşılmıştır. Zorunlu eğitimin getirilmesiyle birlikte, işçi sınıfı çocuklarının deneyimlerinin esasen okul merkezli hale geldiği görülmüştür. Ayrıca, yeni okul ortamının ve genişletilmiş müfredatın çocukların deneyimleri üzerindeki etkileri analiz edilerek, zorunlu eğitimin özellikle işçi sınıfı çocuklarının öğrenme deneyimleri üzerinde kayda değer etkiler yarattığı ortaya konmuştur. Tez ayrıca, okul disiplini aracılığıyla zorunlu eğitimin işçi sınıfı çocuklarının karakter, kişilik ve davranış yapılarında nasıl belirgin bir dönüşüm sağladığını incelemektedir. Bununla birlikte, farklı yöntemlerin ilkokullarda uygulanmasıyla eğitimin, işçi sınıfı çocuklarının temizlik alışkanlıklarını olumlu yönde nasıl değiştirdiği de değerlendirilmektedir. Tez aynı zamanda, zorunlu eğitimin getirilmesinden sonra işçi sınıfı çocuklarının çalışma deneyimlerinin niteliğinde yaşanan dönüşümü ve bu dönüşümün çocukluk dönemi çalışma deneyimlerini nasıl iyileştirdiğini de ele almaktadır. Bu çalışma özünde, işçi sınıfı çocukluk deneyimlerinin zorunlu eğitimin getirilmesiyle nasıl kesiştiğini ve bu kesişimin 19. yüzyıl sonu İngiltere'sinde çocukların gözlemlerine nasıl yansıdığını ortaya koyan bir keşiftir.
Özet (Çeviri)
Abstract This dissertation starts from the proposition that childhood and educational historians have paid insufficient attention to the significance of the introduction of elementary compulsory education in changing the schooling and working experiences of working- class children in late nineteenth-century England. The dissertation approaches the topic through the children's own reminiscences; specifically, the changes in working- class children's experiences resulting from compulsory schooling are explored through a study of sources such as autobiographies and interviews, which provide detailed evidence. Several important conclusions are reached. The dissertation finds that the introduction of compulsory schooling effectively made working-class children's experiences school centred. Further, by analysing the impacts of the new school environment and extended school curriculum on children's experiences, the dissertation finds that compulsory schooling had remarkable impacts specifically on the learning experiences of working-class children. In addition, the dissertation examines how mandatory schooling noticeably influenced the transformation of the nature of the characters, personalities, and behaviours of working-class children through school discipline. Furthermore, the dissertation evaluates how schooling changed the cleanliness habits of working-class children in a positive way through application of different methods in elementary schools. The dissertation also explores the transformation of the nature of the working experiences of working-class children after the introduction of compulsory education and how this transformation improved the working experiences of childhood. At its heart, the paper is a discovery of the intersection of working-class childhood experiences with the introduction of compulsory schooling, which was reflected in the children's observations in late nineteenth-century England.