Üst hakkının süresinden önce devri istemi
Request for transfer of the right of construction prior to expiry
- Tez No: 999937
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERKAN ERGÜNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Nüfus artışı, sanayileşme ve kentleşmeye eşlik eden turizm ile yatırım ve girişimcilik dinamikleri yapılaşma talebini belirgin biçimde yükseltmiştir. Bu talep karşısında inşaat yapılacak arazinin sınırlılığı ise, başkasına ait arazinin altında veya üstünde inşaat yaparak veya mevcut inşaatı muhafaza ederek malik olma yetkisi tanıyan üst hakkının uygulamadaki önemini artırmıştır. TMK m. 831 uyarınca, yüklü taşınmaz maliki; üst hakkı sahibinin üst hakkından doğan yetkilerin sınırını ağır biçimde aşması veya sözleşmeden doğan yükümlülüklere önemli ölçüde aykırı davranması hâlinde, üst hakkının süresinden önce kendisine devrini talep edebilir. Böylelikle, üst hakkı ilişkisinin çekilmez hale geldiği durumlarda yüklü taşınmaz malikine bu ilişkiyi sonlandırma imkânı tanınmıştır. Konuyu düzenleyen emredici Türk Medeni Kanunu ile yönetmelikler arasındaki uyumsuzluklar, belirsizlik ve yorum ihtiyacı doğurmaktadır. Ayrıca süresinden önce devir kurumunun; haklı nedenle fesih, genel borca aykırılık hükümleri ve mülkiyet hakkının korunması gibi benzeşen kurumlarla sınırlarının belirginleştirilmesi de gereklidir. Konunun her boyutuyla hem İsviçre hem de Türk doktrininde kayda değer birçok tartışmanın mevcut olduğu ve farklı yaklaşımların geliştirildiği bir alan olması nedeniyle, ayrıntılı bir inceleme yapılması önem taşımaktadır. Bu çalışma, TMK m. 831–833 çerçevesinde üst hakkının süresinden önce devrinin hukukî niteliğini, şartlarını, kapsamını, hukukî sonuçlarını ve tartışmalı yönlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. İnceleme; kanun hükümleri, ikincil düzenlemeler ve doktrindeki görüşler temelinde, Yargıtay kararlarının analizi ile İsviçre hukukuyla karşılaştırmalı yöntem kullanılarak yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
The rise of tourism, investment, and entrepreneurship alongside population growth, industrialization, and urbanization has sharply increased construction demand. Given scarce buildable land, the right of superficies—allowing acquisition by building over/under another's land or preserving an existing work—has gained practical importance. Under Article 831 of the Turkish Civil Code (TCC), the owner of the burdened land may demand early transfer of the superficies if the superficiary seriously exceeds the right's limits or materially breaches contractual duties, thereby providing a remedy when the relationship becomes untenable. Inconsistencies between mandatory TCC rules and implementing regulations create uncertainty and interpretive needs. Clear boundaries are also required between early transfer and related institutions such as termination for just cause, general breach-of-obligation rules, and protection of ownership. Because the topic has generated substantial debate and divergent approaches in both Swiss and Turkish doctrine, a detailed analysis is warranted. This study examines, within TCC Articles 831–833, the legal nature, conditions, scope, effects, and contested aspects of early transfer, based on statutes, secondary legislation, and scholarly views, with a comparative assessment of Court of Cassation decisions and Swiss law.