Kenevir elyaf takviyeli sandviç kompozitlerde doğal çekirdeklerin mekanik özelliklere etkilerinin incelenmesi
Mechani̇cal performance of hemp fi̇ber rei̇nforced sandwi̇ch composi̇tes wi̇th natural core materi̇als
  1. Tez No: 999939
  2. Yazar: ZÜBEYİR BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBERK ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, kenevir elyaf takviyeli sandviç kompozitlerde farklı doğal çekirdek malzemelerinin mekanik davranış üzerindeki etkileri deneysel ve nümerik olarak incelenmiştir. Sandviç yapının dış yüzeylerinde kenevir elyaf takviyeli kompozit malzemeler, çekirdek elemanda ise 5 mm, 10 mm ve 15 mm kalınlığında balsa odunu ve aglomera mantar kullanılmıştır. Üretilen sandviç kompozitlerin mekanik performansları, üç nokta eğilme testleri ile değerlendirilmiş; maksimum taşıma kapasitesi, kuvvet–deplasman davranışı ve hasar mekanizmaları ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, çekirdek malzeme türünün sandviç kompozitlerin eğilme davranışı üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Balsa çekirdekli sandviç yapıların daha yüksek rijitlik ve maksimum yük taşıma kapasitesi sunduğu; aglomera mantar çekirdekli yapıların ise daha sünek bir davranış sergileyerek deformasyon kapasitesi açısından avantaj sağladığı belirlenmiştir. Ayrıca sandviç yapıların nümerik analizlerinden nümerik ahsar yükleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different natural core materials on the mechanical behavior of hemp fiber-reinforced sandwich composites were investigated both experimentally and numerically. In the sandwich structure, hemp fiber-reinforced composite materials were used as the face sheets, while balsa wood and agglomerated cork were used as core elements in thicknesses of 5 mm, 10 mm, and 15 mm. The mechanical performance of the produced sandwich composites was evaluated through three-point bending tests; maximum load capacity, force–displacement behavior, and damage mechanisms were analyzed in detail. The findings revealed that the type of core material had a significant effect on the bending behavior of the sandwich composites. Sandwich structures with balsa cores exhibited higher stiffness and maximum load-bearing capacity, while those with agglomerated cork cores showed a more ductile behavior, providing an advantage in terms of deformation capacity. In addition, numerical damage loads were identified through the numerical analysis of the sandwich structures.