Efüzyonlu otitis media hastalarında tedavi opsiyonlarının karşılaştırılması
Comparison of treatment options in patients with otitis media with effusion
- Tez No: 1000081
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHFUZ TURAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULAZİZ YALINKILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Efüzyonlu otitis media (EOM), çocukluk çağında en sık görülen iletim tipi işitme kaybı nedenlerinden biridir. Östaki tüpü disfonksiyonu, adenoid hipertrofisi ve tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları EOM hastalığının temel etyolojik faktörleridir. EOM tedavisinde ventilasyon tüpü (VT) yerleştirilmesi geleneksel olarak standart cerrahi yaklaşım kabul edilmekte, ancak bu yönteme bağlı komplikasyonlar ve ek maliyetler tartışılmaktadır. Bu çalışmada, adenoid hipertrofisi bulunan EOM'li çocuklarda miringotomi + adenoidektomi yönteminin, VT + adenoidektomi uygulamasına göre etkinliği ve klinik sonuçlarının karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 2022–2025 yılları arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'nda EOM nedeniyle cerrahi tedavi kararı verilen 66 olgu üzerinde gerçekleştirildi. Tüm hastalarda adenoid hipertrofisi fleksible fiberobtik nazofarengoskopi ile doğrulanmış, en az üç ay süreyle konservatif tedavi sonrası cerrahiye karar verildi. Olgular iki gruba ayrılmıştır: • Grup 1: Her iki kulağa miringotomi uygulanan 33 olgu • Grup 2: Her iki kulağa veya bir kulağa VT takılan 33 olgu Tüm olgulara aynı seansta adenoidektomi yapıldı, gerekli olgularda tonsillektomi eklendi. Postoperatif 1., 3., 6. ve 12. aylarda otoskopik muayene ve timpanometri ile takipler gerçekleştirildi. Veriler istatistiksel olarak değerlendirildi, gruplar arası rekürrens oranı ve timpanogram bulguları karşılaştırıldı. Bulgular: Birinci yıl sonunda miringotomi grubunda üç olguda (%9,1) bilateral seröz tip efüzyon ve tip B timpanogram saptanmış, VT grubunda ise yalnızca bir hastada (%3,1) benzer bulgu izlendi. Miringotomi grubundaki üç hastanın ikisi yeniden önerilen cerrahiyi kabul etmezken, VT grubundaki hastaya kısa süreli tüp yeniden uygulanmıştır. Her iki grupta da anlamlı ciddi komplikasyon izlenmemiştir. İşitme düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Bu bulgular doğrultusunda, miringotomi grubunun klinik düzelme oranlarının VT grubuna benzer olduğu tespit edildi. Sonuç: EOM tedavisinde miringotomi ile birlikte adenoidektomi, seçilmiş olgularda VT'ye alternatif, düşük komplikasyon oranına sahip, maliyet-etkin bir cerrahi yöntem olarak değerlendirilebilir. Çalışmanın sınırlı örneklem büyüklüğü ve bir yıllık takip süresi daha uzun dönemli sonuçların genellenebilirliğini kısıtlasa da, elde edilen bulgular miringotomi + adenoidektomi kombinasyonunun güvenli ve etkin bir tedavi seçeneği olabileceğini desteklemektedir. Geniş örneklemli, prospektif çalışmalarla bu yöntemin uzun dönem başarısının doğrulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Otitis media with effusion (OME) is one of the most common causes of conductive hearing loss in childhood. Eustachian tube dysfunction, adenoid hypertrophy, and recurrent upper respiratory tract infections constitute the primary etiological factors of OME. Ventilation tube (VT) insertion has traditionally been considered the standard surgical approach for its treatment; however, tube-related complications and additional costs continue to raise concerns. This study aimed to compare the effectiveness and clinical outcomes of myringotomy + adenoidectomy versus VT + adenoidectomy in children with OME accompanied by adenoid hypertrophy. Materials and Methods: This study was conducted on 66 pediatric patients who underwent surgery for OME between 2022 and 2025 in the Department of Otorhinolaryngology, Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine. Adenoid hypertrophy was confirmed in all patients by flexible fiberoptic nasopharyngoscopy, and surgical intervention was planned after a minimum of three months of unsuccessful conservative treatment. The patients were divided into two groups: • Group 1: 33 patients who underwent bilateral myringotomy without VT insertion • Group 2: 33 patients who underwent VT insertion in one or both ears All patients underwent adenoidectomy during the same surgical session, with tonsillectomy added when necessary. Follow-up evaluations—including otoscopic examination and tympanometry—were conducted at postoperative months 1, 3, 6, and 12. Data were statistically analyzed, and recurrence rates as well as tympanometric outcomes were compared between groups.Results: At the end of the first postoperative year, bilateral serous effusion with type B tympanogram was observed in three patients (9.1%) in the myringotomy group, whereas only one patient (3.1%) in the VT group exhibited similar findings. Two of the three patients in the myringotomy group declined the recommended revision surgery, while the patient in the VT group underwent re-insertion of a short-term tube. No significant complications were detected in either group. There was no statistically significant difference in postoperative hearing levels, and the overall clinical improvement observed in the myringotomy group was comparable to that of the VT group. Conclusion: Myringotomy combined with adenoidectomy may be considered a safe, cost-effective, and less invasive surgical alternative to VT insertion in selected cases of OME. Although the relatively small sample size and one-year follow-up period limit the generalizability of the findings, the results support the efficacy and safety of the myringotomy + adenoidectomy combination. Further large-scale, prospective studies are warranted to validate the long-term outcomes of this approach.