Tıp fakültesi öğrencilerinde bulaşıcı hastalıklar risk farkındalığının ve etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Assessment of infectious disease risk awareness and influencing factors among medical faculty students
  1. Tez No: 1000222
  2. Yazar: MEHMET DEMET
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN SAĞLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bulaşıcı hastalıklar, dünya genelinde çok önemli bir morbidite ve mortalite nedeni olmaya devam etmektedir. İleride sağlık hizmetlerinin önemli bir parçası olacak olan tıp fakültesi öğrencilerinin bu konuda yeterli bilgi ve farkındalığa sahip olması, bireysel ve toplumsal düzeyde korunma stratejilerinin etkinliği açısından kritik önem taşımaktadır. Bu çalışmada, tıp fakültesi öğrencilerinin bulaşıcı hastalıklar konusundaki risk farkındalığı düzeylerinin belirlenmesi ve bu farkındalığı etkileyen sosyodemografik ve eğitsel faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kesitsel-tanımlayıcı şekilde gerçekleştirilen bu çalışmaya, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde eğitim gören 426 Tıp fakültesi öğrencisi katılmıştır. Veri toplamak için, 26 soruluk sosyodemografik veri formu ve 36 maddeden oluşan Bulaşıcı Hastalıklar Risk Farkındalığı ve Korunma Ölçeği soruları sorulmuştur. Çalışmaya katılan bireylerin Bulaşıcı Hastalıklar Risk Farkındalığı ve Korunma Ölçeği ortalama puanı 136,2±18,8 olarak bulunmuştur. Çalışmamızda, kadın cinsiyete sahip bireylerin risk farkındalık düzeylerinin anlamlı derecede yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca, sınıf düzeyi ve yaş arttıkça risk farkındalığının da yükseldiği saptanmıştır. Bulaşıcı hastalığa yakalanma endişesi taşıyanlar, bulaşıcı hastalıklardan korunma konusunda kendini yeterli bilgiye sahip olarak değerlendirenler, toplumun bu konuda bilgilendirilmesine katkı sağlayabilecek düzeyde bilgiye sahip olduğunu düşünenler, bulaşıcı hastalıklar ve korunma yolları ile ilgili ders alanlar ile COVID-19 döneminde aşı yaptırmış olan bireylerde risk farkındalığı düzeyinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Geleceğin sağlık profesyonelleri olacak tıp öğrencilerinin farkındalık düzeylerinin geliştirilmesi, halk sağlığının korunmasına sağlayabileceği katkılar açısından önemli bir rol taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Infectious diseases continue to be a major cause of morbidity and mortality worldwide. It is critically important for medical students, who will be an important part of health services in the future, to have sufficient knowledge and awareness on this subject for the effectiveness of protection strategies at the individual and societal levels. This study aimed to determine medical students' levels of risk awareness regarding infectious diseases and to evaluate the sociodemographic and educational factors affecting this awareness. This cross-sectional, descriptive study included 426 medical students enrolled at Eskişehir Osmangazi University. To collect data, a 26-item sociodemographic data form and the Infectious Disease Risk Awareness and Prevention Scale, consisting of 36 items, were administered. The mean score on the Infectious Disease Risk Awareness and Prevention Scale for the participants was found to be 136.2±18.8. Our study found that individuals of female gender had significantly higher levels of risk awareness. In addition, it was determined that risk awareness increased with grade level and age. It was determined that risk awareness levels were higher among those who were concerned about contracting infectious diseases, those who considered themselves to have sufficient knowledge about protection against infectious diseases, those who thought they had a level of knowledge that could contribute to informing the public on this issue, those who had taken courses on infectious diseases and ways of protection, and individuals who had been vaccinated during the COVID-19 period. Developing the awareness levels of medical students, who will be the health professionals of the future, plays an important role in terms of the contributions it can make to protecting public health.