Erken dönem ve kronik periodontal doku bozukluğu bulunan köpeklerde neopterin düzeyinin ve oksidan-antioksidan dengenin değerlendirilmesi
Evaluation of neopterin levels and oxidant-antioxidant balance in dogs with early and chronic periodontal tissue disorder
- Tez No: 1000224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EFE KURTDEDE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Biyokimyası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada, köpeklerde sık görülen periodontal hastalıkların erken ve kronik evrelerinde, periodontal dokularda oluşan inflamasyon ve doku bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkan lokal ve sistemik hücresel ve immünolojik aktiviteler ile oksidatif stres düzeyleri değerlendirilmiştir. Değerlendirme, diş eti oluğu sıvısı (GCF), kan ve serum örnekleri üzerinden gerçekleştirilmiş; özellikle periodontal dokulardaki inflamatuar ve immünolojik aktivite ile ilişkili bir belirteç olan Neopterin düzeyleri incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışma kapsamında, hasta sahiplerinden alınan bilgiler doğrultusunda köpeklerin beslenme ve çiğneme fonksiyonları değerlendirildikten sonra, periodontal bölge gözle muayene ve diş probu kullanılarak kontrol edilmiştir. Buna göre, erken dönem periodontal hastalık tanısı konulan 26 köpek ile kronik (ileri) dönem periodontal hastalık tanısı konulan 26 köpek olmak üzere toplam 52 köpek çalışmaya dahil edilmiştir. GCF, kan ve serum örneklerinde ölçülen parametreler arasında TOS (μmol/L), TAS (mmol/L), Caveolin-1, MCP-1, IL-1β, IL-6, Neopterin ile nötrofil ve monosit sayıları yer almıştır. Ölçümler, erken ve kronik dönem grupları arasında karşılaştırılmış ve parametreler arasındaki korelasyonlar incelenmiştir. Bulgular: Erken dönem periodontal hastalık grubunda, GCF ve/veya kan ve serumda ölçülen TOS, TAS, Caveolin-1, MCP-1, IL-1β, IL-6, Neopterin ile nötrofil ve monosit sayıları, kronik dönem hastalık grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermiştir (p<0,05). Ayrıca, serum ve GCF örneklerinde belirlenen Caveolin-1, MCP-1, IL-1β, IL-6 ve Neopterin düzeyleri arasında anlamlı korelasyonlar tespit edilmiştir (p<0,05). Tartışma ve Sonuç: Erken ve kronik dönem periodontal hastalık tanısı konulan köpeklerde, GCF, kan ve serum örneklerinde ölçülen bazı parametrelerin değerlendirilmesi, periodontal dokulardaki inflamatuar ve immünolojik aktivitenin boyutunu ve hastalığa bağlı oksidatif stresi ortaya koymak açısından önemli bilgiler sağlamaktadır. Elde edilen klinik ve laboratuvar verileri, periodontal bozuklukların tanısının konulmasında, uygulanacak tedavi stratejilerinin belirlenmesinde ve prognozun değerlendirilmesinde veteriner hekimlere yol gösterici niteliktedir. Ayrıca, GCF ve serum örneklerindeki bazı biyomoleküller arasındaki anlamlı korelasyon, daha az invaziv yöntemlerle periodontal hastalıkların patofizyolojisi hakkında güvenilir bilgiler elde edilebileceğini göstermektedir. Çalışmada elde edilen laboratuvar sonuçlarının, gelecekte moleküler düzeyde yapılacak metabolik yolak analizleri için de rehber olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Abstract Introduction and Objective: Periodontal disease is one of the most common oral disorders in dogs, characterized by inflammation and tissue damage in the periodontal region. This study aimed to evaluate local and systemic cellular and immunological activities, as well as oxidative stress levels, associated with early and chronic stages of periodontal disease in dogs. Special emphasis was placed on neopterin, a biomarker associated with inflammatory and immune responses in periodontal tissues. Assessments were conducted using gingival crevicular fluid (GCF), blood, and serum samples. Materials and Methods: Information on diet and mastication habits was collected from dog owners. Periodontal status was determined through clinical examination of the periodontal region and probing with a periodontal probe. The study included a total of 52 dogs: 26 dogs diagnosed with early-stage periodontal disease and 26 dogs with chronic (advanced) periodontal disease. Parameters measured in GCF, blood, and serum samples included total oxidant status (TOS, μmol/L), total antioxidant status (TAS, mmol/L), Caveolin-1, MCP-1, IL-1β, IL-6, neopterin, as well as neutrophil and monocyte counts. Comparisons were made between early and chronic stage groups, and correlations between measured biomarkers were analyzed. Results: In the early-stage periodontal disease group, levels of TOS, TAS, Caveolin-1, MCP-1, IL-1β, IL-6, neopterin, and neutrophil and monocyte counts measured in GCF, blood, and serum were significantly different from those in the chronic-stage group (p<0.05). Significant correlations were observed between Caveolin-1, MCP-1, IL-1β, IL-6, and neopterin levels in serum and GCF samples (p<0.05). Discussion and Conclusion: Evaluation of GCF, blood, and serum biomarkers provides important information regarding the extent of inflammatory and immunological activity as well as oxidative stress associated with periodontal disease in dogs. The clinical and laboratory findings obtained in this study may guide veterinarians in diagnosing periodontal disorders, designing appropriate treatment strategies, and assessing prognosis. Furthermore, the significant correlations observed between GCF and serum biomarkers suggest that less invasive methods may reliably reflect the pathophysiology of periodontal disease. These results may also serve as a reference for future studies investigating metabolic pathways at the molecular level.