Dolutegravir içeren farmasötik preparatlar için analiz yöntemlerinin geliştirilmesi
Development of analytical methods for dolutegravir-containing pharmaceutical preparations
  1. Tez No: 1000227
  2. Yazar: MEHMET SONER BAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
Özet
Dolutegravir İçeren Farmasötik Preparatlar için Analiz Yöntemlerinin Geliştirilmesi Doktora tez çalışması kapsamında, sentetik ve ticari preparatlardan hazırlanan çözeltilerdeki Dolutegravir (DTG), Abakavir (ABC) ve Lamivudin (3TC) etken maddelerinin nicel ve nitel analizine yönelik iki farklı analitik yöntem geliştirilmiştir: Spektrofotometrik analiz ve yüksek performanslı sıvı kromatografi (YPSK). Geliştirilen yöntemler, bu etken maddelerin doğru hassas ve seçici bir şekilde tayin edilmesine olanak tanımış ve analitik performans parametreleri açısından yüksek başarı göstermiştir. Spektrofotometrik analizde, Dolutegravir ve Lamivudin içeren karışımlarda bu iki etken maddenin absorbans maksimaları birbirine yakın olduğu için etken madde miktarlarını tayin etmek için absorbans düzeltme (AD) yöntemi ve indüklenmiş ikili dalgaboyu (İİD) yöntemleri kullanılmıştır. Bu yöntemler vasıtasıyla DTG ve 3TC'nin doğru, hızlı ve ekonomik biçimde tayini gerçekleştirilmiştir. YPSK analizlerinde hazırlanan kalibrasyon çözeltileri derişim aralığı DTG için 5-200 µg/mL, 3TC için 5-600 µg/mL ve ABC için 5-900 µg/mL aralığında olup 5 µL enjeksiyonlar yapılmış ve her bir etken madde için pik alanları kendi λmaks'larında (DTG için λ1:258 nm, 3TC için λ2:278 nm ve ABC için λ3:294 nm) okunarak elde edilen alanlara karşı ilgili derişimler grafiğe geçirilmiştir. Korelasyon katsayısı, yakalama sınırı ve tayin alt sınırı değerleri DTG için sırasıyla 0,9987 , 4,0 µg/mL ve 12,2 µg/mL, 3TC içi sırasıyla 0,9997, 6,8 µg/mL ve 20,6 µg/mL ve de ABC için sırasıyla 0,9997, 9,5 µg/mL ve 28,7 µg/mL olarak bulunmuştur. Spektrofotometrik analizler için hazırlanan kalibrasyon çözeltileri ise DTG için 3,0-24,0 µg/mL ve 3TC için 3,0-30,0 µg/mL aralığında idi. Absorbans Düzeltme (AD) yöntemi ile elde edilen kalibrasyon grafiğine ait korelasyon katsayısı, yakalama sınır ve tayin alt sınırı değerleri DTG için sırasıyla 0,99988, 0,23 µg/mL ve 0,70 µg/mL, 3TC için ise sırasıyla 0,99987, 0,30 µg/mL ve 0,91 µg/mL olarak bulunmuştur. İndüklenmiş İkili Dalgaboyu (İİD) yöntemi elde edilen kalibrasyon grafiğine ait korelasyon katsayısı, yakalama sınır ve tayin alt sınırı değerleri DTG için sırasıyla 0,99639, 1,27 µg/mL ve 3,86 µg/mL, 3TC için ise sırasıyla 0,99992, 0,24 µg/mL ve 0,73 µg/mL olarak bulunmuştur. Her üç etken maddenin sentetik ve farmasötik dozaj formları kullanılarak hazırlanan çözeltileri ile, optimize edilmiş kolon ve hareketli faz şartlarında bir arada tayini amaçlayan YPSK de geliştirilmiş olup yöntemin özellikle karmaşık örnek matrislerinde yüksek çözünürlük ve ayırım kabiliyeti sunarak, DTG, ABC ve 3TC'nin matris bileşenlerinden bağımsız ve aralarında net bir ayırım sağlanarak tayini mümkün kılınmıştır. Sonuç olarak, tez kapsamında geliştirilen spektrofotometrik ve kromatografik analiz yöntemleri, bu ve benzer antiviral ilaçların hem tek başlarına hem de bir arada doğruluk, güven, seçicilik ve düşük ve yüksek derişimlerde bile analizi için yenilikçi, çevreci, zaman tasarrufu ve kullanıcı kolaylığı sağlayan güvenilir yaklaşımlar sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Development of Analytical Methods for Dolutegravir-Containing Pharmaceutical Preparations As part of a doctoral thesis, two different analytical methods were developed for the quantitative and qualitative analysis of Dolutegravir (DTG), Abacavir (ABC), and Lamivudin (3TC) in solutions prepared from synthetic and commercial preparations: Spectrophotometric analysis and high-performance liquid chromatography (HPLC). The developed methods allowed for the accurate, sensitive, and selective determination of these active substances and demonstrated high success in terms of analytical performance parameters. In spectrophotometric analysis, since the absorbance maxima of Dolutegravir and Lamivudin are close to each other in mixtures containing these two active substances, the absorbance correction (ACM) method and induced dual wavelength (IDWM) methods were used to determine the amounts of the active substances. Through these methods, the accurate, rapid, and economical determination of DTG and 3TC was achieved. In HPLC analyses, the prepared calibration solutions had concentration ranges of 5-200 µg/mL for DTG, 5-600 µg/mL for 3TC, and 5-900 µg/mL for ABC. 5 µL injections were administered, and the peak areas for each active substance were read at their respective λmaxes (λ1:258 nm for DTG, λ2:278 nm for 3TC, and λ3:294 nm for ABC). The corresponding concentrations were plotted against these areas. The correlation coefficient, of the calibration graph, LOD and LOQ values were found to be 0.9987, 4.0 µg/mL, and 12.2 µg/mL for DTG and 0.9997, 6.8 µg/mL, and 20.6 µg/mL for 3TC and 0.9997, 9.5 µg/mL, and 28.7 µg/mL for ABC respectively. The calibration solutions prepared for spectrophotometric analyses were in the range of 3.0-24.0 µg/mL for DTG and 3.0-30.0 µg/mL for 3TC. The correlation coefficient, LOD and LOQ values of the calibration graph obtained by the Absorbance Correction (ACM) method were found to be 0.99988, 0.23 µg/mL, and 0.70 µg/mL for DTG and 0.99987, 0.30 µg/mL, and 0.91 µg/mL for 3TC, respectively. The correlation coefficient of the calibration graph, LOD and LOQ values obtained by the Induced Dual Wavelength (IDWM) method were found to be 0.99639, 1.27 µg/mL, and 3.86 µg/mL for DTG and 0.99992, 0.24 µg/mL, and 0.73 µg/mL for 3TC, respectively. The developed HPLC method aims to determine all three active substances together using solutions prepared with their synthetic and pharmaceutical dosage forms, under optimized column and mobile phase conditions. This method offers high resolution and separation capability, especially in complex sample matrices, enabling the determination of DTG, ABC, and 3TC independently of matrix components and with clear separation between them. In conclusion, the spectrophotometric and chromatographic analysis methods developed within the scope of this thesis offer innovative, environmentally friendly, time-saving, and user-friendly approaches for the analysis of these and similar antiviral drugs, both individually and in combination, providing accuracy, reliability, selectivity, and ease of use even at low and high concentrations.