A mode of existence on the edge of discourse: The singularity, subjectivity, and relationality of drug addiction
Söylemin kıyısında bir var oluş hâli: Madde bağımlılığının tekilliği, öznelliği ve ilişkiselliği
- Tez No: 1000234
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, bağımlılığın öznesine odaklanmayı ve öznenin madde bağımlılığı, yoksunluğu ve tedavisi hakkındaki kendi söylemini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, katılımcıların madde bağımlılığı, yoksunluğu ve tedavisi hakkında konuşurken temel fantezilerinin ifade ediliş biçimlerine dikkat edilmiş; tercih edilen maddenin“düşük”ve“yüksek”halleri hakkındaki konuşmalar incelenmiş; ve katılımcıların söylemlerinde bastırılmış materyalin geri dönüşüne odaklanılmıştır. Madde bağımlılığı semptomu olan/olmuş ve bunun için tedavi/psikoterapi alan/almış beş katılımcıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır; görüşmeler ses kaydı altına alınmış, noktalama işaretleri olmadan deşifre edilmiş ve Lacanyen Söylem Analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Yöntemin teorik unsurları takip edilmiş ve konuşma metinleri, metnin biçimsel niteliklerine, özgün metaforlara ve gösterenlere, başkalarıyla ve Başka ile ilişkilenme örüntülerine, bilgi atfına ve tutarlılık-bozulma noktalarına odaklanılarak analiz edilmiştir. Bu analizin bulguları,“Özne Konumları: Başka'nın Bakışı Altında Var Olmak”,“Babalık İşlevi ve Temel Fanteziyle İlgili Gösterenler”,“Eksik: Aşk ve Fallus”,“Gösteren Zincirinin Yeniden Yapılanması: Sinthome İçin Bir Yol”ve“Daha İyi Bilmesi Gereken”olmak üzere beş ana başlık ortaya koymuştur. Buna göre, yasadışı madde bağımlılığının tekil, öznel ve ilişkisel boyutlarının olduğu ve özne için bir var oluş stratejisini yapılandırdığı çıkarımı yapılmıştır. Bulgular, ilgili literatür ışığında yorumlanmış ve tartışılmıştır. Son olarak, klinik çıkarımlar önerilmiş ve gelecekteki çalışmalar için düşünceler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to focus on the subject of addiction and examine the subject's own discourse on drug addiction, abstinence, and treatment. For this aim, the expressions of the subjects' fundamental fantasy while speaking about drug addiction, abstinence and treatment concepts were paid attention; the speech about the“low”and the“high”of the drug of choice was examined; and return of the repressed material in the discourses of participants was focused. Semi-structured interviews were conducted with five participants who have/had drug addiction symptom and have/had treatment/psychotherapy for it; the interviews were audio-recorded, transcribed without punctuation, and analyzed using Lacanian Discourse Analysis. The theoretical elements of the method were followed and the speech-texts were analyzed by focusing on formal qualities of text, unique metaphors and signifiers, patterns of relating to others and the Other, attribution of knowledge, and points of coherence-disruption. Findings of this analysis yielded five main-headings such as“Subject Positions: How to Exist Under the Gaze of the Other,”“Signifiers Related to Paternal Function and Phantasm,”“Lack: Love & Phallus,”“Reconstruction of Signification: A Path for Sinthome, and ”The One Supposed to Know – Better!". The findings were interpreted and discussed in light of the relevant literature. Finally, clinical implications were suggested and thoughts for future studies were shared.