Türkçe öğretmeni adaylarının akademik yazma becerilerine yönelik görüşleri üzerine bir inceleme
An investigation into Turkish teacher candidates' views on academic writing skills
  1. Tez No: 1000299
  2. Yazar: ŞENGÜL YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkçe öğretmeni adaylarının akademik yazma becerilerine ilişkin görüş ve deneyimlerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Akademik yazma, öğretmen adaylarının mesleki, kişisel ve akademik gelişimlerini destekleyen temel becerilerden biri olarak kabul edilmekte ancak bu alandaki yeterliliklerin çeşitli etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterdiği görülmektedir. Araştırma kapsamında, adayların akademik yazmaya yönelik algıları, süreçte karşılaştıkları zorluklar, kullandıkları yöntem ve stratejiler ile etik farkındalık düzeyleri gibi çok boyutlu temalar ele alınmıştır. Çalışma, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması doğrultusunda yürütülmüştür. Veriler, akademik yazmaya ilişkin görüşleri belirlemeye yönelik hazırlanmış bir görüş formu temel alınarak toplanmıştır. Bu form, araştırmanın amacına uygun olacak şekilde ek sorularla genişletilmiş ve beş alan uzmanının görüşü alınarak son hâline getirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 akademik yılında beş farklı üniversitenin Türkçe öğretmenliği lisans programına kayıtlı ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 4. sınıf toplam 230 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının akademik yazma kavramına ilişkin algılarında yüzeysel bir yaklaşımın baskın olduğu, bilimsel yayın takibi ve kaynak kullanımı konusunda düşük düzeyde farkındalığa sahip oldukları belirlenmiştir. Ayrıca adayların büyük çoğunluğunun akademik yazma sürecini biçimsel kurallar üzerinden değerlendirdiği, yapısal unsurlar ve etik ilkeler konusunda sınırlı bilgiye sahip olduğu görülmüştür. Dijital kaynak kullanımı yaygın olmakla birlikte dijital okuryazarlık ve yapay zekâ uygulamaları konusundaki yeterliliklerin gelişime açık olduğu tespit edilmiştir. Araştırma bulguları doğrultusunda, öğretmen adaylarının akademik yazma becerilerini geliştirecek uygulamalı etkinliklere, yapısal ve etik farkındalık eğitimlerine ve dijital araştırma okuryazarlığına yönelik programlara ihtiyaç duydukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the opinions and experiences of prospective Turkish teachers regarding their academic writing skills. Academic writing is considered one of the fundamental skills that support the professional, personal, and academic development of teacher candidates; however, competencies in this field vary depending on several factors. Within the scope of the study, multidimensional themes such as candidates' perceptions of academic writing, the difficulties they encounter during the process, the methods and strategies they employ, and their levels of ethical awareness were discussed. The study was conducted in line with the case study design, one of the qualitative research designs. The data were collected based on an opinion form designed to determine views regarding academic writing. This form was expanded with additional questions in line with the purpose of the research and finalized after receiving feedback from five field experts. The study group of the research was enrolled in the Turkish teaching undergraduate program of five different universities in the 2023-2024 academic year and participated in the research voluntarily 4. the class consists of a total of 230 prospective teachers. The data obtained were analyzed using content analysis. The findings revealed that teacher candidates' perceptions of academic writing were largely dominated by a superficial approach, and their awareness of following scientific publications and using academic sources was limited. Furthermore, most candidates tended to evaluate the academic writing process mainly in terms of formal rules, while their knowledge of structural elements and ethical principles remained insufficient. Although the use of digital resources was widespread, the study indicated that competencies related to digital literacy and artificial intelligence applications require further development. In light of these findings, it was concluded that teacher candidates need practical activities to enhance their academic writing skills, as well as training programs that will strengthen their structural, ethical, and digital research literacy competencies.