Tinnitusu olan bireylerde işitsel dikkat ve bellek egzersiz programının etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of an auditory attention and memory exercise program in individuals with Tinnitus
- Tez No: 1000330
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KIRKIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Odyoloji, Kulak Burun ve Boğaz, Audiology, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
Özet
Tinnitus, dikkat ve bellek başta olmak üzere bilişsel süreçlerle yakından ilişkili, çok boyutlu bir durumdur. Çalışmanın amacı tinnituslu bireylerde işitsel dikkat ve işitsel bellek gibi üst düzey bilişsel süreçleri hedef alan yapılandırılmış bir egzersiz programı geliştirmek ve bu programın tinnitus rahatsızlığı ile bilişsel beceriler üzerindeki etkilerini incelemektir. Subjektif kronik tinnitusa sahip 40 katılımcı çalışma ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kontrol grubuna 8 hafta süresince danışmanlık, çalışma grubuna danışmanlık ve işitsel dikkat ve bellek egzersiz programı uygulandı. Tinnitusu değerlendirmek için Tinnitus Engel Ölçeği, Numerik Derecelendirme Skalaları, psikoakustik ölçümler, bilişsel performans ölçümleri için MoCA (Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği), Stroop, İleri ve Geri Sayı Dizisi Testleri, PASAT (Paced Auditory Serial Addition Test), genel duygu durumu için Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği uygulandı. Her iki grupta terapi öncesi ve sonrası ve gruplar arası sonuç ölçütleri karşılaştırıldı. Elde edilen bulgular, çalışma grubunda terapi sonrasında tinnitus ve bilişsel performans sonuç ölçütlerinde anlamlı iyileşmeler olduğunu, ancak bu iyileşmelerin kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturmadığını göstermektedir. Buna karşın çalışma grubunda anksiyete ve depresyon ölçeği puanlarında anlamlı iyileşme saptandı ve gruplar arasında depresyon sonuç ölçütünde anlamlı bir farklılık belirlendi. Ayrıca egzersiz sıklığı ile MoCA puanları arasında pozitif yönde anlamlı bir korelasyon bulundu. Sonuç olarak, işitsel dikkat ve bellek egzersiz programının tinnitus ve bilişsel performans ölçütlerinde danışmanlığa göre anlamlı bir üstünlük sağlamadığı, ancak psikolojik sonuç ölçütlerinde danışmanlığa ek olarak uygulandığında daha fazla iyileşme sağladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop a structured exercise program targeting higher-order cognitive processes such as auditory attention and auditory memory in individuals with tinnitus, and to examine the effects of this program on tinnitus distress and cognitive abilities. 40 participants with subjective chronic tinnitus were divided into a study group and a control group. The control group received counseling for 8 weeks, while the study group received counseling in addition to an auditory attention and memory exercise program. Tinnitus was evaluated using the Tinnitus Handicap Inventory, Numeric Rating Scales, and psychoacoustic measurements. Cognitive performance was assessed using the Montreal Cognitive Assessment (MoCA), Stroop Test, Forward and Backward Digit Span Tests, and the Paced Auditory Serial Addition Test (PASAT). General emotional status was evaluated using the Hospital Anxiety and Depression Scale. Pre- and post-intervention outcomes as well as between-group differences were compared. The findings indicate that although significant improvements were observed in tinnitus-related and cognitive performance outcome measures in the study group after therapy, these improvements did not result in statistically significant differences when compared to the control group. In contrast, significant improvements were observed in anxiety and depression scores in the study group, and a statistically significant difference between groups was found for depression outcomes. Additionally, a significant positive correlation was identified between exercise frequency and MoCA scores. In conclusion, while the auditory attention and memory exercise program did not demonstrate a significant advantage over counseling alone in terms of tinnitus and cognitive performance outcomes, greater improvement was observed in psychological outcome measures when it was applied in addition to counseling