Tinnituslu bireylerde pilatesin mat egzersizlerinin tinnitus şiddeti ve psikosomatik durum üzerindeki etkisi
The effects of mat pilates exercises on tinnitus severity and psychosomatic condition in individuals with tinnitus
  1. Tez No: 954156
  2. Yazar: ŞEVVAL BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDİM UĞUR KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, tinnitusu olan bireylerde pilates mat egzersizlerinin tinnitusun şiddeti ve psikosomatik durum üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Bu çalışma kapsamında, 18–60 yaş aralığında, ortalama yaşı 33,23 ± 10,81 yıl olan toplam 40 yetişkin tinnitus hastası gönüllü olarak yer almıştır. Katılımcıların %85'i kadın (n=34), %15'i ise erkek (n=6) bireylerden oluşmaktadır. Bu çalışmada 8 haftalık düzenli pilates mat egzersizi programı öncesinde ve sonrasında tinnitusun işitsel özellikleri (beyaz gürültü eşiği, rezidüel inhibisyon, tinnitus perdesi ve gürlük eşleşmesi, minimal maskeleme seviyesi), tinnitusun subjektif şiddeti, dikkat, rahatsızlık, uyku ve çınlama sürekliliği gibi psikosomatik durumlar çeşitli ölçeklerle değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmelerde; beyaz gürültü eşiği, tinnitus perdesi/gürlük eşleştirmesi, minimal maskeleme seviyesi, tinnitus şiddet indeksi, tinnitus engellilik anket puanları ve görsel analog skala değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar tespit edilmiştir (p ≤ 0.01). Rezidüel inhibisyonda anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p ≥ 0.05). Sonuç olarak, bu çalışma düzenli pilates mat egzersizlerinin tinnituslu bireylerde tinnitusun işitsel özelliklerini iyileştirebileceğini ve tinnitusla ilişkili psikolojik semptomları azaltabileceğini göstermiştir. Elde edilen bulgular, pilates mat egzersizlerinin tinnitus yönetimi ve rehabilitasyonunda potansiyel bir destekleyici terapi yöntemi olarak kullanılabileceğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of Pilates mat exercises on tinnitus severity and psychosomatic status in individuals with tinnitus. A total of 40 adult participants with tinnitus, aged between 18 and 60 years (mean age: 33.23 ± 10.81 years), voluntarily took part in the study. Among the participants, 85% were female (n = 34) and 15% were male (n = 6). Tinnitus is a complex symptom that negatively affects individuals' quality of life, often impairing attention, sleep, and mood. While pharmacological and audiological approaches are commonly used, there is limited research on the effects of physical exercise on tinnitus. In particular, there is a lack of scientific knowledge regarding how mind-body exercises such as Pilates influence tinnitus. Therefore, in this study, auditory characteristics of tinnitus (white noise threshold, residual inhibition, pitch and loudness matching, minimum masking level), its subjective severity and related disability, as well as psychosomatic variables such as attention, discomfort, sleep, and tinnitus persistence were assessed using various scales before and after an 8-week regular Pilates mat exercise program. Statistical analyses revealed significant differences in white noise threshold, pitch/loudness matching, minimum masking level, tinnitus severity index, handicap questionnaire scores, and visual analog scale values (p ≤ 0.01). No significant difference was found in residual inhibition (p ≥ 0.05). These findings suggest that regular Pilates mat exercises may serve as a supportive therapy by reducing the negative effects of tinnitus and improving psychological well-being in individuals with tinnitus.