Hemşirelerin finansal iyilik halinin iş stresine etkisi
The effect of nurses' financial well-being on job stress
- Tez No: 1000407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı sağlık hizmetlerinin sunumunda gün geçtikçe artan yoğunlaşma ve diğer muhtelif nedenlerden dolayı iş stresi açısından yüksek riskli meslek grubu olarak kabul edilen hemşirelerin finansal iyilik halinin ne düzeyde olduğunu ve mevcut finansal iyilik düzeylerinin iş stresine etkisinin olup olmadığını ve varsa eğer ne boyutta etkisinin olduğunu araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Ordu ilinde faaliyet gösteren kamu sağlık kuruluşlarında çalışan hemşireler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Evrenin yaklaşık 2143 hemşireden oluştuğu araştırmada, %95 güven düzeyi ve %5 güven aralığı için örneklem büyüklüğü 326 olarak belirlenmiştir. Kolayda örnekleme yöntemi ile araştırmayı kabul eden ve aktif çalışan 412 hemşireye uygulanan ölçekler aracılığıyla toplanan veriler analiz edilmiştir. Araştırmada kişisel bilgi formuna ek olarak 'Finansal İyilik Hali Ölçeği ve 'İş Stresi Ölçeği" kullanılmıştır. Elde edilen verilerin geçerlik ve güvenilirlikleri doğrulandıktan sonra, analizler için SPSS programı ve AMOS paket programından yararlanılmıştır. Elde edilen veriler üzerinde fark testleri, korelasyon ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Finansal iyilik hali ile demografik faktörler arasında ilişki bulunamamıştır. İş stresi ile demografik verilerden yalnızca cinsiyet ve medeni durum arasında anlamlı farklılık olduğu gözlenmiştir. Finansal iyilik halinin iş stresi ile ilişki katsayısının-,405 olduğu ve bu ilişkinin **p˂0.01 anlamlılık düzeyinde istatistiksel olarak anlamlılık taşıdığı belirlenmiştir. Finansal iyilik halinin iş stresine etkisi üzerine yapılan analiz sonucunda finansal iyilik halinin iş stresinin anlamlı bir yordayıcısı olduğu bulunmuştur (t=-8, 976; p<0,05). Buna göre finansal iyilik hali iş stresi puanlarındaki değişimin %16,4'ünü açıklamaktadır. İş stresinin %83,6'sı ise bu araştırmada kullanılmayan başka değişkenlerce açıklanmaktadır. Sonuçlar: Hemşirelerin finansal iyilik halinin iş stresine etkisinin belirlenmesine yönelik olarak yapılan çalışma kapsamında finansal iyilik halinin iş stresine etkisi, yapılan analizler ile ortaya konmuştur. Ulaşılan bulgular, hemşirelerin iş stresine yol açabilecek faktörlerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunarak iş stresinin düşürülmesi için etkili stratejiler geliştirilmesine yardımcı olacaktır. Bu sebeple çalışmanın sonuçları, hayati bakımdan önemli görevler üstlenen hemşirelerin, yaşayabileceği ve sağlık hizmeti sunumunu olumsuz etkileyebilecek iş stresi gibi bir unsurun kaynağının bilinmesi ve kontrol altına alınabilmesi bakımından da önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to determine the level of financial wellbeing among nurses, who are considered one of the professional groups experiencing high work stress due to increasing workload in the provision of healthcare services and various other reasons. In this context, it is purposed to analyse whether nurses' current level of financial wellbeing affects their work stress and, if so, to what level. Material and Method: The study was conducted among nurses working in public healthcare institutions in the province of Ordu. The population consisted of approximately 2,143 nurses, and the sample size was determined to be 326 for a 95% confidence level and a 5% confidence interval. Data collected through scales administered to 412 nurses who accepted to participate in the study using the convenience sampling method and who were actively working were analysed. In addition to a personal information form, the Financial Well-Being Scale and the Job Stress Scale were used in the study. After verifying the validity and reliability of the data obtained, SPSS and the AMOS software packages were used for analysis. Difference tests, correlation and regression analyses were performed on the data obtained. Results: No relationship was found between financial well-being and demographic factors. Among the demographic data, a significant difference was observed only between gender and marital status and job stress. The correlation coefficient between financial well-being and job stress was determined to be -0.405, and this relationship was statistically significant at the **p˂0.01 level. The analysis of the effect of financial well-being on job stress found that financial well-being was a significant predictor of job stress (t=-8.976; p<0.05). Accordingly, financial well-being accounts for 16.4 per cent of the variation in job stress scores. 83.6% of job stress was explained by other variables not used in this study. Conclusions: Within the scope of the study conducted to determine the effect of nurses' financial wellbeing on work stress, the impact of financial wellbeing on job stress has been revealed through the analyses performed. The findings will contribute to a better understanding of the factors that may cause job stress among nurses, thereby helping to develop effective strategies to reduce job stress. For this reason, the results of this study are also important in terms of identifying and controlling the source of job stress, which is a factor that nurses undertaking vital tasks may experience and which could negatively impact the provision of healthcare services.