Palyatif bakım birimindeki hasta yakınlarında ölüm kaygısı, manevi iyi oluş ve ölüm okuryazarlığı ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between death anxiety, spiritual well-being and death literacy among patient relatives in palliative care units
  1. Tez No: 1000454
  2. Yazar: NERMİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Hemşirelik, Psychiatry, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma palyatif bakım birimindeki hasta yakınlarında ölüm kaygısı, manevi iyi oluş ve ölüm okuryazarlığı ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Kesitsel, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini, 15.01.2025-31.03.2025 tarihleri arasında, bir eğitim ve araştırma hastanesinin palyatif bakım biriminde yakınları tedavi gören toplam 160 hasta yakını oluşturdu. Verilerin toplanmasında,“Tanımlayıcı Bilgiler Formu”,“Abdel-Khalek Ölüm Anksiyetesi Ölçeği”,“Üç-Faktörlü Spiritüel İyi Oluş Ölçeği ve ”Ölüm Okuryazarlığı Ölçeği“ kullanıldı. Katılımcıların yaş ortalamasının 47.56±12.33, %62.50'sinin erkek, %28.13'ünün annesine bakım verdiği, %51.25'inin hastasına üç aydan daha uzun zamandır bakım verdiği belirlendi. Palyatif bakım birimindeki hastaların yaş ortalamasının 70.44±14.09 olduğu, %40.62'sinin palyatif bakım biriminde bir aydan daha uzun süredir tedavi aldığı saptandı. Ölçek toplam puan ortalamaları, ”Abdel-Khalek Ölüm Anksiyetesi Ölçeği, 61.34±17.45“, ”Üç-Faktörlü Spiritüel İyi Oluş Ölçeği, 122.94±15.84“, ”Ölüm Okuryazarlığı Ölçeği, 96.13±16.36" olarak bulundu. Hasta yakınlarının ölüm kaygılarının ortalamanın üzerinde, manevi iyi oluş düzeylerinin yüksek, ölüm okuryazarlıklarının ortalamada olduğu ortaya çıktı. Hasta yakınlarının ölüm kaygılarıyla, spiritüel iyi oluşları arasında pozitif yönlü zayıf düzey; ölüm kaygılarıyla ölüm okuryazarlıkları arasında negatif yönlü zayıf düzey ve ölüm okuryazarlıklarıyla, spiritüel iyi oluşları arasında pozitif yönlü zayıf düzey ilişki belirlendi. Regresyon analizine göre, ölüm anksiyetesi puanının spiritüel iyi oluş puanını; spiritüel iyi oluş puanının ölüm okuryazarlığı puanını pozitif biçimde yordadığı ve ölüm okuryazarlığı puanının ölüm anksiyetesi puanını negatif biçimde yordadığı saptandı (p<0.05). Hasta yakınlarına özellikle hemşirelerin aktif rol aldığı, ölüm kaygılarını azaltıcı, spiritüel iyi oluş ve ölüm okuryazarlıklarını arttırıcı girişimlerin uygulanması ve benzer çalışmaların başka kurumlarda da yapılması önerildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between death anxiety, spiritual well-being, and death literacy among relatives of patients in a palliative care unit. This is a cross-sectional, descriptive, and correlational study. The study sample consisted of 160 relatives of patients receiving treatment in the palliative care unit of a training and research hospital between January 15, 2025, and March 31, 2025. In collecting the data,“Descriptive Information Form”,“Abdel-Khalek's Death Anxiety Scale”,“Three-Factor Spiritual Well-Being Scale”and“Death Literacy Index”were used. It was determined that the mean age of the participants was 47.56±12.33, 62.50% were male, 28.13% were caring for their mothers, and 51.25% were caring for their patients for more than three months. It was determined that the mean age of the patients in the palliative care unit was 70.44±14.09, 40.62% were receiving treatment in the palliative care unit for more than one month. The total mean scores of the scales were,“Abdel-Khalek's Death Anxiety Scale, 61.34±17.45”,“Three-Factor Spiritual Well-Being Scale, 122.94±15.84”and“Death Literacy Index, 96.13±16.36”were found to be. It was revealed that the patients' relatives' death anxiety was above average, their spiritual well-being was high, and their death literacy was average. A weak positive correlation was found between the patients' relatives' death anxiety and their spiritual well-being; a weak negative correlation was found between their death anxiety and death literacy; and a weak positive correlation was found between their death literacy and their spiritual well-being. According to regression analysis, it was determined that the death anxiety score positively predicted the spiritual well-being score; the spiritual well-being score positively predicted the death literacy score, and the death literacy score negatively predicted the death anxiety score (p<0.05). It was recommended that interventions be implemented for patients' relatives, particularly those in which nurses play an active role, to reduce death anxiety and increase spiritual well-being and death literacy, and that similar studies be conducted in other institutions.