6-12 yaş arasındaki çocuklara uygulanan yüzme eğitiminin bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of swimming training applied to children aged 6-12 years on foreign and physiological parameters
- Tez No: 1000503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS KAYANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; 6-12 yaş arasındaki çocuklara uygulanan yüzme eğitiminin bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmanın katılımcı grubunu Bingöl ilinde 6-12 yaş arasındaki 15 deney grubu 15 kontrol grubu olmak üzere toplam 30 çocukla oluşturulmuştur. Araştırmaya katılan çocuklarda gönüllülük esas alınmıştır. Bu araştırma deneysel bir çalışma olup, gerçek deneme modellerinden ön test – son test kontrol gruplu model bu araştırmanın yapısını oluşturmaktadır. Çalışmaya 30 kız öğrenciden oluşacak olup, deney ve kontrol grubu olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Çalışmaya katılan denekler yüzme anremanı yapan ve yapmayan şeklinde 2 gruba ayrılmışlardır. Yüzme antrenmanı yapan grupta 15 yüzme sporcusu yüzme drilerinden oluşan antrenman, yüzme antrenmanı yapmayan grupta ise 15 kişi öğrenim gördükleri Yeşilyurt İlk ve Ortaokulunda beden eğitimi dersleri dışında herhangi bir antrenman yapmayacak şekilde çalışmaya katılmışlardır. Çalışma haftalık en az 6 saat olmak üzere toplamda 12 hafta devam etmiştir. Çalışmaya katılan deneklerden egzersiz periyodu öncesi ve sonrasında boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut yağ oranı, BKİ, dikey sıçrama, esneklik, 20 metre sürat koşusu, durarak uzun atlama, el kavrama kuvveti, sırt ve bacak kuvveti, biceps çevresi, baldır çevresi, oturma yüksekliği ve kulaç uzunluğu ölçümleri alınmıştır. Yüzme sporcularına ait bulguların istatistiksel analizi IBM SPSS 22.0 paket programında yapılmıştır. Araştırmaya gönülle olarak katılan çocuklara, çalışmanın önemi ve yöntemi hakkında bilgi verildikten sonra uygulanmaya geçilmiştir. Sonuç olarak; yapılan bu araştırmada deney grubu ön test ve son test sonuçları arasında sporcuların 20 m ve Biceps çevre ölçüm sonuçlarında istatistiki olarak herhangi bir anlamlı farklılık tespit edilmezken; diğer parametrelerde anlamlı düzeyde istatistiksel olarak farklılıkların olduğu tespit edilmiş. Bu analiz sonucuna göre, yüzme eğitiminin 6-12 yaş arasındaki çocukların fiziksel özellikleri üzerine olumlu etkilerinin olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effects of swimming training applied to children aged 6–12 on certain physical and physiological parameters. Materials and Methods: The participant group of this study consisted of a total of 30 children aged between 6 and 12 years living in the province of Bingöl, including 15 participants in the experimental group and 15 participants in the control group. Participation in the study was based on voluntariness. This research was designed as an experimental study, and a true experimental pre-test–post-test control group design constituted the framework of the study.The study sample consisted of 30 female students, who were divided into two groups as experimental and control groups. The participants were classified into two groups according to whether they participated in swimming training or not. The swimming training group consisted of 15 swimming athletes who followed a training program composed of swimming drills, while the non-swimming group consisted of 15 students who did not participate in any training other than physical education classes at Yeşilyurt Primary and Secondary School where they were enrolled. The study lasted for a total of 12 weeks, with a minimum training duration of 6 hours per week. Measurements of height, body weight, body fat percentage, body mass index, vertical jump, flexibility, 20-meter sprint run, standing long jump, hand grip strength, back and leg strength, biceps circumference, calf circumference, sitting height, and arm span were obtained from the participants before and after the exercise period.The statistical analysis of the data obtained from the swimming athletes was performed using the IBM SPSS 22.0 software package. Prior to the implementation, the children who voluntarily participated in the study were informed about the purpose and methodology of the research. In conclusion, this study found no statistically significant differences in the 20m and biceps circumference measurements of the experimental group between the pre-test and post-test results; however, significant changes were detected in other effects. Based on this analysis, it can be concluded that running training has a strong positive impact on the physical characteristics of individuals aged 6-12 years.