Fen bilimleri ve kimya öğretmen adaylarının kimya derslerinde kullanılan ikonik semboller ile ilgili bilimsel bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determining the level of scientific knowledge of prospective science and chemistry teachers regarding iconic symbols used in chemistry lessons
- Tez No: 1000591
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ TAŞKESENLİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Eğitim Fakültelerinin Fen Bilimleri ve Kimya Öğretmenliği programlarında öğrenim görmekte olan 3. ve 4. sınıf öğretmen adaylarının, kimya derslerinde yaygın olarak kullanılan ikonik sembollere yönelik bilimsel bilgi düzeylerinin belirlenmesidir. Yöntem: Yapılan çalışmada öğretmen adaylarının kimya derslerinde yaygın olarak kullanılan ikonik sembolleri şekiller üzerinde tanımalarına yönelik bilimsel bilgi düzeylerinin incelenmesi amaçlanması sebebiyle betimsel tarama yöntemi tercih edilmiştir. Bu tarama deseninin kullanılmasındaki amaç öğretmen adaylarının bilimsel bilgi düzeylerinin ölçülmeye çalışılması ve bu bilgi düzeylerinin cinsiyet, bölüm farkı ve sınıf düzeylerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında çoktan seçmeli test kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının vermiş olduğu doğru cevaplar 1 puan, yanlış cevaplar 0 puan şeklinde tanımlanmış ve gerekli hesaplamalar yapılmıştır. Bu doğrultuda öğretmen adaylarının kimya derslerinde kullanılan ikonik sembolleri tanıyıp tanımadıklarına yönelik vermiş oldukları cevaplar nicel veri analiz teknikleri kullanılarak çözümlenmiştir. Sonuçlar frekans ve yüzde oranları hesaplanarak sunulmuştur. Aynı zamanda cinsiyet, bölüm farkı ve sınıf düzeyine göre gruplar arasında farklılıkların olup olmadığı belirlenmiştir. Bulgular: Katılımcıların soruları doğru cevaplama oranları %31.8- %90.4 aralığında değişim gösterirken katılımcılar için en kolay soru 13. soru, en zor soru ise 5. soru olduğu anlaşılmaktadır. 2. 8. 13. 17. 18. sorularda ve testin tamamında kadın ve erkek katılımcıların performansları arasında istatistiki olarak farklılıklar belirlenmiştir. Farklılıklar kadınlar lehinedir. Çoğu soruda (2. 3. 6. 8. 9. 10. 12. 13. 16. 17. 18. 20. 23. ve 25. sorular) ve testin tamamında fen bilimleri öğretmenliği lisans programı öğrencileri ile kimya öğretmenliği lisans programı öğrencilerinin performansları arasında farklılıklar belirlenmiştir. Farklılıklar kimya öğretmenliği lisans programı öğrencileri lehinedir. Analiz sonuçlarına göre sadece 3. soruda gruplar arasında farklılıklar belirlenmiştir. Bu soruda farklılık 3. sınıf öğrencileri lehinedir. Sonuçlar: Araştırmadan elde edilen sonuçlara bakıldığında, kadın katılımcıların erkek katılımcılara göre daha başarılı olduğu görülmektedir. Bu durumun sebebi kadınların görsel zekalarının ve sembolleri anlamlandırabilme yeteneklerinin erkeklere oranla daha yüksek olmasıdır. Sınıf düzeyleri göz önüne alındığında anlamlı bir farklılığın olmadığı gözlenmiştir. Halbuki beklenen sonuç 4. sınıf öğrencilerinde başarı düzeyinin daha yüksek olmasıdır. Öğretmen adaylarının okudukları lisans programı değerlendirilecek olursa, kimya öğretmenliği lisans programında öğrenim görmekte olan katılımcılar daha yüksek başarı elde etmişlerdir. Bu sonuca varılmış olması olasıdır. Elde edilen sonucun sebebi ise kimya öğretmenliği lisans programında kimya eğitiminin daha kapsamlı olması ve ikonik sembollerin öğretimi gerçekleştirilirken kalıcı bilgi birikiminin sağlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the level of scientific knowledge of third and fourth-year prospective teachers studying in the Science and Chemistry Teacher Training programs of Faculties of Education regarding commonly used iconic symbols in chemistry lessons. Method: A descriptive survey method was chosen for this study to examine the level of scientific knowledge of prospective teachers regarding their ability to recognize commonly used iconic symbols in chemistry lessons on diagrams. The purpose of using this survey design is to measure the level of scientific knowledge of prospective teachers and to determine whether this knowledge level differs according to gender, department, and class level. A multiple-choice test was used in the research. Correct answers given by prospective teachers were defined as 1 point, and incorrect answers as 0 points, and the necessary calculations were made. Accordingly, the answers given by prospective teachers regarding whether they recognized the iconic symbols used in chemistry lessons were analyzed using quantitative data analysis techniques. The results were presented by calculating frequencies and percentages. At the same time, it was determined whether there were differences between groups according to gender, department, and class level. Findings: The percentage of participants who answered the questions correctly ranged from 31.8% to 90.4%, with question 13 being the easiest and question 5 the most difficult. Statistically significant differences were found between the performance of female and male participants in questions 2, 8, 13, 17, 18, and throughout the test. The differences favored female participants. Differences were also found between the performance of science teacher training undergraduate students and chemistry teacher training undergraduate students in most questions (questions 2, 3, 6, 8, 9, 10, 12, 13, 16, 17, 18, 20, 23, and 25) and throughout the test. These differences favored chemistry teacher training undergraduate students. According to the analysis results, differences were only found between the groups in question 3, with the difference favoring third-year students. Conclusions: Based on the results of the study, it is observed that female participants were more successful than male participants. This is because women have higher visual intelligence and the ability to interpret symbols compared to men. No significant difference was observed when class levels were considered. However, the expected result was a higher achievement level among 4th-year students. When the undergraduate programs of the prospective teachers were evaluated, participants studying in the chemistry teacher training undergraduate program achieved higher success. This conclusion is likely due to the more comprehensive chemistry education in the chemistry teacher training undergraduate program and the provision of lasting knowledge when teaching iconic symbols.