BCZVB esaslı organik yarıiletken fotodedektörlerin yapısal (SEM), elektriksel, optoelektronik ve fotonik davranışlarının kapsamlı incelenmesi
A comprehensive investigation of the structural (SEM), electrical, optoelectronic, and photonic behaviors of BCZVB-Based organic semiconductor photodetectors
- Tez No: 1000700
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, polimer tabanlı organik yarıiletkenler ve manyetik nanokompozit yapılar kullanılarak geliştirilen optoelektronik aygıtların üretimi ve fotonik karakteristikleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında, BCzVB esaslı aktif tabaka kullanılarak Al/BCzVB/n-Si mimarisine sahip Schottky tipi fotodetektör aygıtlar başarıyla üretilmiştir. Üretilen aygıtların elektriksel, optik ve optoelektronik özellikleri; akım–gerilim (I–V) ölçümleri, UV–Vis soğurma analizleri, zamana bağlı fotoakım yanıtları ve farklı ışık güç yoğunlukları altında gerçekleştirilen performans testleri ile değerlendirilmiştir. Karanlık ve aydınlatma koşulları altında gerçekleştirilen I–V analizleri, aygıtın belirgin doğrultucu davranış sergilediğini ve ışık altında akım değerlerinde önemli artışlar meydana geldiğini göstermiştir. Fotodetektör parametreleri olarak fotoakım (Iph), fotosensitivite (K), responsivite (R) ve özgül algılama kapasitesi (D*) hesaplanmış; artan ışık şiddeti ile birlikte bu parametrelerin düzenli ve kararlı biçimde yükseldiği gözlemlenmiştir. Özellikle yüksek ışık yoğunluklarında elde edilen yüksek responsivite ve dedektiflik değerleri, aygıtın düşük gürültü seviyesine ve güçlü sinyal–gürültü oranına sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, zamana bağlı ışık açma–kapama ölçümleri aygıtın hızlı tepki süresine ve tekrarlanabilir fotoyanıt davranışına sahip olduğunu göstermiştir. Elde edilen tüm bulgular birlikte değerlendirildiğinde, Al/BCzVB/n-Si tabanlı fotodetektörlerin geniş spektral aralıkta, düşük besleme gerilimlerinde ve kararlı biçimde çalışabilen, yüksek performanslı optoelektronik algılayıcılar için umut verici bir aday olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the fabrication and photonic characterization of optoelectronic devices based on polymeric organic semiconductors and magnetic nanocomposite structures were systematically investigated. Within the scope of the study, Schottky-type photodetector devices with an Al/BCzVB/n-Si architecture were successfully fabricated using BCzVB as the active layer. The electrical, optical, and optoelectronic properties of the fabricated devices were evaluated through current–voltage (I–V) measurements, UV–Vis absorption analysis, time-dependent photoresponse measurements, and performance tests under various illumination intensities. I–V characteristics obtained under dark and illuminated conditions revealed a pronounced rectifying behavior and a significant increase in current upon illumination, confirming effective photocarrier generation. Key photodetector parameters, including photocurrent (Iph), photosensitivity (K), responsivity (R), and specific detectivity (D*), were calculated and found to increase systematically with increasing light intensity. The high responsivity and detectivity values obtained at elevated illumination levels indicate low noise characteristics and a strong signal-to-noise ratio of the device. Furthermore, time-resolved light on–off measurements demonstrated fast response times and excellent photoresponse stability, highlighting the reliability and reproducibility of the photodetection behavior. Overall, the experimental results demonstrate that the Al/BCzVB/n-Si photodetectors are promising candidates for high-performance optoelectronic sensing applications, offering stable operation over a wide spectral range at low operating voltages.