Peshmerga forces in Kirkuk: A historical analysis of their presence and its impact on the Turkmen community
Kerkük'te Peşmerge güçleri: Varlıklarının ve Türkmen toplumu üzerindeki etkilerinin tarihsel bir analizi
  1. Tez No: 1000726
  2. Yazar: MUSTAFA KÜRŞAT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR DİNÇŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, International Relations, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Kerkük, Irak'ın siyasal ve ekonomik istikrarı açısından stratejik öneme sahip bir kent olarak, Baas rejiminin 2003 yılında yıkılmasından bu yana yoğun güç mücadelelerinin merkezinde yer almaktadır. Bu tez, Kerkük'ün kurucu ve temel bileşenlerinden biri olan Türkmen toplumunun, 2003–2017 yılları arasında Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne (KBY) bağlı Peşmerge güçlerinin askerî ve idari hâkimiyeti altında maruz kaldığı travmatik deneyimleri ve insan hakları ihlallerini tarihsel ve nitel bir analizle incelemektedir. Araştırma, daha önce Araplaştırma politikalarına maruz kalan Türkmenlerin, bu dönemde siyasal dışlanma, güvenlik tehditleri ve“Kürtleştirme”iddialarıyla karşı karşıya kalmasını ele almaktadır. Çalışma; Human Rights Watch, Amnesty International ve International Crisis Group gibi kuruluşların raporları başta olmak üzere akademik literatür ve saha verilerine dayanmaktadır. Türkmenlerin yaşadıkları dört temel dönem üzerinden analiz edilmektedir: 2003 öncesi miras, 2003–2014 arasında Peşmerge etkisinin artışı, 2014–2017 tam kontrol dönemi ve 2017 sonrası federal dönem. Bulgular, Peşmerge varlığının Türkmenler için bir koruma mekanizmasından ziyade sistematik siyasal, sosyo-ekonomik ve güvenlik baskısının aracı olarak işlediğini göstermektedir. Türkmenler il meclisi ve idari yapılardan büyük ölçüde dışlanırken, karar alma süreçleri KDP ve PUK'un elinde toplanmıştır. Mülkiyet ihlalleri, tapu kayıtlarının manipülasyonu ve demografik mühendislik uygulamaları varoluşsal güvensizliği derinleştirmiştir. Peşmerge'nin IŞİD'e karşı Kerkük'ü savunmasına rağmen, Türkmenler keyfî gözaltılar, aydınlatılamayan suikastlar ve özellikle 2014–2017 döneminde zorla yerinden edilmelere maruz kalmıştır. Sonuç olarak tez, Peşmerge hâkimiyetinin Türkmenler üzerinde kalıcı bir güvensizlik ve kırılganlık mirası bıraktığını; anayasal belirsizliklerin ise Türkmen mağduriyetlerini yapısal düzeyde sürdürdüğünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Kirkuk, a city of strategic importance for Iraq's political and economic stability, has remained at the center of intense power struggles since the fall of the Baath regime in 2003. This thesis explores, through historical and qualitative analysis, the traumatic experiences and human rights violations endured by the Turkmen community one of the city's founding and primary groups under the military and administrative control of the Kurdistan Regional Government (KRG)-aligned Peshmerga forces from 2003 to 2017. The study emphasizes the political marginalization, security threats, and claims of“Kurdification”faced by Turkmens, following earlier decades marked by Arabization policies. The research relies on academic literature, international human rights reports by organizations such as Human Rights Watch, Amnesty International, and the International Crisis Group, as well as field-based information. Turkmen experiences are examined across four phases: the pre-2003 legacy, the expansion of Peshmerga influence between 2003 and 2014, the period of full control from 2014 to 2017, and the post-2017 federal phase. The findings show that the Peshmerga functioned more as a tool for systematic political, socio-economic, and security pressure than as a protective force. Turkmens were largely kept out of provincial councils and administrative structures, while decision-making authority was concentrated with the KDP and PUK. Widespread violations of property rights, manipulation of land records, and demographic engineering increased feelings of insecurity. Although the Peshmerga defended Kirkuk against ISIS, Turkmens faced arbitrary detentions, unresolved assassinations, and forced displacement, especially between 2014 and 2017. The thesis concludes that Peshmerga dominance left a lasting legacy of mistrust and vulnerability, while unresolved constitutional issues continue to sustain Turkmen grievances.